Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Hodiny hrůzy v ničivé tmě: Chlapci ani neumějí plavat, pod vodou procházejí peklem! VIDEO

+ Dalších 7 fotografií
Děsivý příběh už nějakou dobu otřásá celým Thajskem, kde bylo uvězněno dvanáct malých fotbalistů v jeskyni společně s trenérem. Zahnaly je tam přívalové deště. V napůl zatopené jeskyni byli nuceni vydržet přes dva týdny. Včera byli vysvobozeni první čtyři chlapci. Už čtyřem se to poštěstilo dnes. Evakuace nadále pokračuje. Chlapci cestou ven strašně trpí.

Malí fotbalisté se postupně dostávají ven. Evakuace začala v neděli, kdy se z jeskyně díky záchranářům dostali čtyři chlapci, dnes zatím další čtyři. Záchranu provázejí už od začátku obrovské komplikace. Při dodání kyslíkových bomb bohužel zemřel bývalý člen thajského námořnictva Saman Kunan.

Další, co záchranáře trápí, je monzunové období, což znamená že se vlivem silných dešťů může jeskyně brzy zatopit. Zatím se tak ale neděje. Málokdo si však umí představit, jaká zátěž to pro malé chlapce je. Pro svoji záchranu se museli naučit potápět a protahovat se extrémně úzkými prostory, které mají jen několik desítek centimetrů. Některé chodby na šířku nemají více než metr a na výšku ani ne 60 centimetrů. Děti mají naražené kyslíkové masky a derou se úzkými průrvami dlouhé kilometry.

Evakuace chlapců je velmi komplikovaná.

Mladíci se dostávají ven po jednom. Chlapec přivázaný na provaze opouští jeskyni s jedním potápěčem v zádech, který ho jistí zezadu. Zepředu plave také jeden, který drží jistící lano i chlapcovu láhev s kyslíkem. Do toho se oba potápěči drží ještě lana orientačního.

Mezi včerejší záchranou čtyř chlapců a dnešní evakuací byla několikahodinová přestávka, jelikož zbytku uvězněného družstva společně s trenérem docházel kyslík. Po dodání kyslíkových bomb se mohlo pokračovat.

Základna záchranářů se nachází v komoře jeskynního komplexu asi 500 metrů od vstupu a asi 700 metrů od vchodu se začínají prostory zužovat tak, že na nejužším místě mají ani ne půl metru. Po otřesném prožitku zachráněné děti odvážejí do nemocnice, kde dostávají uklidňující léky.

.

Související články

Další články