Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Hnacími motory olympioniků jsou samozřejmě medaile. To, co cinká pod nimi, je ale taky moc příjemná odměna! Víte, kolik se platí za zlatou?

Vyhrát zlato prakticky znamená stát se milionářem…
Zdroj: profimedia.cz

To, proč jsou vysněným cílem většiny vrcholových sportovců cenné kovy, není třeba vysvětlovat. Nejde jen o nejvyšší možné ocenění jejich sportovního výkonu, ale také o zcela konkrétní hmatatelnou finanční odměnu.

Čeští sportovci pobírají za medaile stejné sumy jako před dvěma lety na hrách v Londýně. Zlatý medailista tedy obdrží za svůj výkon 1,5 milionu korun, stříbrný 750 tisíc korun a bronzový 450 tisíc korun. Pokud by vyhrál náš hokejový tým, může se těšit na výhru ve výši 10 milionů korun.

Takhle optimistické to ale nebylo vždycky. První český „zlatý“ olympionik, skokan na lyžích Jiří Raška, nedostal za svůj skvělý výkon v roce 1968 ani korunu. Tehdejší mezinárodní olympijská pravidla totiž žádné finanční odměny za medaile nepovolovala.

Medaile jako taková byla naposledy vyrobena z čistého zlata před více než sto lety. Od té doby je na plackách jen 6 gramů cenného kovu.

To, že je olympijský výbor ke sportovcům tak štědrý, není ale všude na světě vůbec obvyklé. Štědré sumy motivují kromě našich sportovců také Slováky a Francouze. Naopak Brity nečeká za jejich případné umístění ani libra. Samotnou odměnou je totiž jen fakt, že mohou reprezentovat svou královnu.

No, nevíme, kolik sportovců by se pokoušelo dosáhnout na cenný kov, kdyby jejich jedinou motivací bylo důstojně reprezentovat našeho pana prezidenta!

Související články

Další články