Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

HLAVOLAM: Zapeklitá hádanka s květinami vám pořádně zamotá hlavu. Máte na to ji vyřešit?

Dokážete tuto úlohu vyřešit?
Zdroj: facebook.com
Internetem se šíří hlavolam, který vám určitě poplete hlavu. Lidé se na sociálních sítích hádají o jeho správném výsledku, ale každý má jiné tipy. Tento hlavolam s květinami sdílely už tisíce lidí. Dokážete ho vyřešit i vy?

Na internetu se objevil hlavolam, který sice vypadá hodně jednoduše, ale je docela složitý. Tato matematická úloha je pro mnoho lidí velkým oříškem, protože se nikdo nemůže dopočítat výsledku.

Pokud chcete hlavolam správně vyřešit, musíte se opravdu hodně soustředit. Místo číslic totiž vidíte květiny, takže červená, žlutá a modrá květina nahrazují číslice. A vy musíte přijít na to, jaké číslo znamená která květina. Když už si budete myslet, že to víte, vyřešte poslední rovnici.

Většina lidí si na sociálních sítích myslí, že výsledek je 101. Další se hádají o tom, že je to 102, 105 nebo 110. Padají ale i úplně jiná čísla, jako 25, 26 nebo 27. Je to asi tím, že si někteří nevšimli, že u rovnice nejsou dvě plus, ale druhé znaménko je krát.

Také modrá květina má méně okvětních lístků než ty předtím. Tak co, jak vám to jde? Pokud tápete nebo u toho šílíte, podívejte se na správné řešení.

Řešení

Začátek je opravdu velmi jednoduchý. Součet tří červených květin je 60, takže jedna květina má hodnotu 20 (20 + 20 + 20 = 60).

Druhý řádek je už trochu složitější, pořád se dá ale snadno vyřešit. Jedna červená květina a dvě modré jsou dohromady číslo 30. Z prvního příkladu už víme, že červená květina je 20, takže ty modré musí mít hodnotu 5. (20 + 5 + 5 = 30).

Další řádek by měl být také jednoduchý. Modrá květina minus dvě žluté jsou 3, a když víme, že modrá květina je 5, tak dvojice žlutých musí být 2. (5 – 2 = 3).

A teď nastává to úplně nejhorší. Jedna žlutá květina plus červená květina krát modrá květina. Už tam nemáme dvojici žlutých květin, ale jen jednu a hlavně násobení má přednost před sčítáním. A také je tam velký chyták. Modrá květina má totiž jen 4 okvětní lístky, je tedy jiná, než ty modré předtím. A jaké je tedy správné řešení?

1 + (20×4) = 81

Pokud jste celou matematickou úlohu vyřešili správně, tak vám gratulujeme. Pokud jste se trochu sekli, nezoufejte, s tímhle si lámali hlavu i ti největší Einsteini.

Související články

Další články