Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny
Zdroj:
+ Další 4 fotografie
1989
Do deseti let doženeme Rakousko. A německá marka? Ta bude za dvě koruny. To jsou výroky prognostika a věčného optimisty Valtra Komárka (†82). Muž, který proslul jako poradce a přítel kubánského revolucionáře Che Guevary, patří k významným postavám sametové revoluce.

Valtr Komárek se narodil do židovské rodiny, což výrazně ovlivnilo jeho osud. Jeho rodiče zemřeli v koncentráku a malý Valtr unikl smrti jen díky tomu, že se ho ujali cizí lidé. Po válce začal Komárek věřit ve vítězství dobra nad zlem a vstoupil do komunistické strany.

Vystudoval Ekonomický institut v Moskvě a později působil ve Státní plánovací komisi i v ekonomické sekci politbyra ÚV KSČ. V letech 1964 až 1967 působil jako poradce kubánského revolucionáře Che Guevary, se kterým se spřátelil. V roce 1968 uvěřil ve změny ve společnosti a chtěl nastartovat obrodný ekonomický proces. Snahu ukončily ruské tanky, nová šance měla přijít až v roce 1989.

Komárek patřil k zásadním postavám sametové revoluce. Věřil, že lidé z Prognostického ústavu (Ježek, Klaus (78), Dyba, Dlouhý), mají schopnost správného rozhodování a měli by se stát politickými vůdci a posly změn.

Doženeme Západ

Skutečně věřil tomu, že do deseti let doženeme Rakousko a že marka bude jednou za dvě koruny. "Když jsme se zbavili bariér, musíme jít rychle dopředu, ale nepočítal jsem s tolika odbočkami, které nás na té cestě zdržely," přiznal později v jednom z rozhovorů.

Spory s Klausem

V listopadu začal spolupracovat s Občanským fórem a 10. prosince se stal prvním místopředsedou ve vládě Mariána Čalfy. Po roce 1990 začal ztrácet politický vliv a dostával se do názorových sporů s Václavem Klausem. Hádali se kvůli ekonomické reformě a Komárek i na sklonku svého života hovořil o tom, že změny po roce 1989 neměly probíhat skokovým tempem. Po rozpadu Československa odešel z veřejného života.

Valtr Komárek zemřel 16. května 2013. Na jeho pohřbu promluvil také Miloš Zeman. Ten odchod kolegy z Prognostického ústavu označil za ztrátu pro společnost. Po Komárkovi zůstal syn Martin, který je politikem a novinářem.

Dále můžete číst:

Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

Hlavní postavy 17. listopadu: Poslední šéf estébáků Lorenc tajným nařídil, aby nic nedělali

Hlavní postavy 17. listopadu: Mrtvého studenta Šmída stvořila nevyrovnaná holka a Petr Uhl

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Hlavní postavy 17. listopadu: Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec

Hlavní postavy 17. listopadu: Prezidentem měl být Dubček. Havel mu místo na Hradě vykoufkl

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy