Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Hlavní hygienička straší černým scénářem: Restaurace a kluby jen pro očkované!

Pavla Svrčinová: Proočkování je jediná cesta ven
Zdroj: Profimedia
opatření

Epidemická situace v Česku se opět zhoršuje a ministerstvo zdravotnictví navrhne zkrácení platnosti testů. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová promluvila i o horším scénáři, pokud by se koronavirus šířil nekontrolovaně dál. Jediná cesta ven je podle ní proočkování. Také nevylučuje,  že by restaurace a další zařízení mohli navštěvovat pouze lidé, kteří covid-19 prodělali nebo jsou očkovaní.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová potvrdila, že se nechystají plošné restrikce. Přesto je přesvědčená, že při zhoršující se koronavirové situaci je proočkování společnosti "jedinou cestou ven".

Černé scénáře se nevylučují

Pokud by se epidemická situace zhoršovala, bude se podle ní také zvažovat například zrušení antigenních testů, které už některé země pro prokázání bezinfekčnosti nepoužívají. Výrazné zhoršení by podle ní mohlo vést i k tomu, že nebudou uznávány žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nemoc, uvedla po jednání Rady pro zdravotní rizika, kterou svolal Babiš.

Jako další možný krok v boji s koronavirem se nevylučuje, že by se do restaurací, klubů a jiných zařízení pouštěli pouze očkovaní lidé nebo ti, kteří covid-19 prodělali. "To by se ale musela podstatně zhoršit epidemiologická situace," upozornila Svrčinová.

"I na úrovni Evropského společenství se diskutuje, že za plně chráněné budou považováni lidé až po třetí dávce," dodala s tím, že se lidem do třetí dávky nechce. Podobný požadavek zavedl pro lidi přijíždějící do země Izrael.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová novinářům řekla, že nová karanténní pravidla budou účinná od 25. října. Nyní platí antigenní test pro prokázání bezinfekčnosti 72 hodin a PCR test týden. "Zkrácení platnosti testů je podle mě motivační i proto, aby se lidé nechali naočkovat," uvedla hlavní hygienička.Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy