Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Hlas dědy Simpsona nebo Columba už neuslyšíme. Zemřel Dalimil Klapka

Dalimil Klapka
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
úmrtí

V úterý v poledne vyhasl život herce Dalimila Klapky (†89). Ten byl znám i díky svému hlasu v dabingu, kdy namlouval dědu ze seriálu Simpsonovi nebo detektiva Columba. Herec se v posledních letech potýkal s rakovinou. O jeho úmrtí informoval deník Blesk. 

Český dabing přišel o další ze svých legend. V úterý v poledne zemřel podle deníku Blesk v Léčebně dlouhodobě nemocných v Motole herec Dalimil Klapka. V posledních letech se potýkal s rakovinou, kvůli které se musel vzdát i svého zaměstnáni. Kvůli léčbě totiž přišel o hlas.

V dabingu musel skončit

Ten byl přitom nezapomenutelný. Veřejnost si ho kromě jiných rolí může pamatovat jako dědečka ze seriálu Simpsonovi nebo detektiva Columba. „Režisér Zdeněk Štěpán věděl, že umím imitovat různé herce, proto mě před lety obsadil do obou rolí. Někdy jsem ale unavený a už to není ono. Už jsem mu také říkal, že jsem na takovou práci trochu starý. Na to on, že kdepak, že to nemůže dělat nikdo jiný,“ řekl Klapka eXtra.cz již před rokem a půl. Během té doby ale došlo ke změnám: Na ředitele už byl jeho hlas prý dál nepoužitelný, a tak ho Štěpán od 32. série vyměnil. „Hlas stárne a už to nebylo ono. Bylo to dost na hraně, a tak jsem se ředitele už před časem rozhodl přeobsadit,“ sdělil eXtra.cz.

„Leží v nemocnici a je na tom velmi špatně,“ vysvětloval redakci eXtra.cz minulý týden režisér Štěpán, smutný z toho, jako na tom byl jeho dlouholetý spolupracovník. Musel ho také nahradit v posledních třech dílech seriálu, kde namlouval dědečka. „Tento týden dabujeme poslední tři díly aktuální řady seriálu Simpsonovi a v něm pan Klapka kvůli indispozici nebude mluvit,“ řekl eXtra.cz před týdnem věhlasný dabingový režisér Zdeněk Štěpán, který je u seriálu od jeho prvního dílu.

Jiří Lábus: Byl to profesionál

Ačkoliv věděl, jak vážný Klapkův stav je, jeho smrt Štěpána zasáhla. „Bohužel už to taky vím. O Dalimilu Klapkovi mohu mluvit jen v superlativech. Pan profesor učil na DAMU, byl skvělý herec, fantastický imitátor, výborný pracovitý člověk. I ve svém věku ještě daboval. Naposledy jsme spolu Simpsonovi natáčeli asi před dvěma měsíci. Bude mi chybět. Víc vám neřeknu,“ přidal nyní Zdeněk Štěpán vzpomínku na muže, s kterým spolupracoval přes třicet let.

Na smrt Klapky už zareagoval také jeho herecký kolega Jiří Lábus. „To mě moc mrzí. Znal jsem ho ale spíš jen z dabingu, byl to profesionál,“ řekl eXtra.cz Jiří Lábus.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy