Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

HIV, žloutenka a svrab: Záchranář promluvil pro eXtra, proč jim bezdomovci komplikují život

Zdroj: archiv
EXKLUZIVNĚ
Práce záchranáře je někdy skutečně náročná. A v případě, že musí poskytnout péči některým lidem z okraje společnosti, to platí dvojnásobně. Důvod? Velmi často, zejména v zimním období, narážejí na pacienty bez domova, kteří jsou velice rizikovými „klienty“.

Redakci eXtra.cz poskytl zpověď záchranář Bořek Bulíček o tom, že zachraňovat lidi bez domova často není žádný med. "Pro bezdomovce jezdíme poměrně často. Důvodem oznámení bývá, že jsou opilí nebo mají zraněné části těla, nejvíce však úrazy hlavy. Někdy se mezi sebou poperou. Těchto pacientů je vcelku velké množství po celém Česku. Někdy nám tito lidé dost komplikují práci, bývají i agresivní... Navíc mnozí nejsou pojištěni," prozradil eXtra.cz Bulíček, který zachraňuje lidské životy přibližně 20 let.

Problém nastává, když tito pacienti nehradí zdravotní pojištění. "To znamená, že jejich záchranu hradí provozovatel. Protože my jsme soukromá záchranka, nikdo nám záchranu člověka bez pojištění neuhradí. To samé platí v nemocnici, kdy to za ně pojišťovna nezaplatí, ale jde to na vrub zařízení. Ošetřit a pomoci těmto lidem se ale ze zákona musí. A mají stejnou péči jako člověk, který si pojištění hradí, chodí do práce a snaží se o dobrý život," pokračuje Bulíček s tím, že takových případů má ve svém středočeském rajonu měsíčně okolo deseti.

Nebezpečné nemoci

Jen penězi to ale nekončí. Záchranáři musí snést i to, že takový pacient představuje velká rizika. "Jsou rizikoví, někteří mají HIV, různé druhy žloutenky, svrab, běhají po nich různí broučci... Musí se po nich více čistit sanitka. Není to sranda. A nikdo nám to neproplatí," dodal záchranář.

Letošní zimu si ale zatím pochvaluje. Případů, kdy musel vyjíždět k podobně rizikovým pacientům, je třeba méně než v loňském roce. Může za to prý počasí, které zatím nedosahuje příliš nízkých teplot.

Související články

Další články