Téměř každé běžné dítě se začíná stavět na nohy až kolem dvanáctého měsíce života. Islandský instruktor plavání Snorri Magnússon je však jiného názoru. Je přesvědčen o tom, že děti mohou na nohou stát mnohem dříve.

Někteří lidé jsou z této metody nadšeni a instruktora si pochvalují, druzí netají své zděšení a naštvanost kvůli tomu, že tyto cviky zbytečně zatěžují tak malé děti a všechno má přece svůj čas. O tuhle zvláštní metodu se začali zajímat různí vědci a profesoři.

Ti jsou vskutku překvapeni, že miminka jsou schopna po dvanácti týdnech tréninku dvakrát týdně stát. Test ukázal, že z dvanácti dětí, které se zúčastnily plaveckého kurzu, se všem podařilo stát na dlani instruktora osm vteřin a zdatnější děti to vydržely až patnáct.

Psycholog Hermundur Sigmundsson má v tomhle odhadu jasno: „Děti toho dokážou o tolik víc, než si myslíme.“ Psychologové jsou sice nadšení, ale fyzioterapeuti a odborníci jsou velmi rozhořčeni.

„Dítě ve věku čtyř měsíců si samo od sebe v prostoru nestoupne. Vůbec nevidím důvod, proč tento prvek zařazovat. K čemu slouží? Co tím pan trenér sleduje? Dítě v tomto věku nemá absolutně vyvinutý svalový aparát k tomuto prvku. Selským rozumem je jasné, že je hloupost ho v jakékoliv formě testovat a zařazovat pravidelně do lekcí plavání. Přijde mi to naprosto nesmyslné,“ tvrdí v idnes.cz Štěpánka Štrougalová, instruktorka dětského plavání.

Dále se rozčiluje nad tím, že podobné cviky s miminky už viděla v Moskvě. A tvrdí, že není pravda, že by se miminko na rukou postavilo a drželo samo. Dle jejích slov tam dítě instruktor dostane švihem a poté se ho na dlani snaží udržet pomocí bilancování.