Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Hitem internetu se stala stojící čtyřměsíční holčička: Jak je tohle vůbec možné?

+ Další fotografie
Tohle video vzbudilo mezi lidmi pěkné pozdvižení. Teprve čtyřměsíční holčička stála úplně sama na rukou instruktora plavání. Všichni přihlížející v bazénu byli v šoku a video se stalo hitem internetu. Dokonce i samotní vědci nad holčičkou nechápavě kroutí hlavou. Je vůbec možné, aby svaly tak malého miminka dokázaly vyvinout dostatečné úsilí? Jenomže všechno je tak trochu jinak, než se na první pohled zdá.

Téměř každé běžné dítě se začíná stavět na nohy až kolem dvanáctého měsíce života. Islandský instruktor plavání Snorri Magnússon je však jiného názoru. Je přesvědčen o tom, že děti mohou na nohou stát mnohem dříve.

Někteří lidé jsou z této metody nadšeni a instruktora si pochvalují, druzí netají své zděšení a naštvanost kvůli tomu, že tyto cviky zbytečně zatěžují tak malé děti a všechno má přece svůj čas. O tuhle zvláštní metodu se začali zajímat různí vědci a profesoři.

Ti jsou vskutku překvapeni, že miminka jsou schopna po dvanácti týdnech tréninku dvakrát týdně stát. Test ukázal, že z dvanácti dětí, které se zúčastnily plaveckého kurzu, se všem podařilo stát na dlani instruktora osm vteřin a zdatnější děti to vydržely až patnáct.

Psycholog Hermundur Sigmundsson má v tomhle odhadu jasno: „Děti toho dokážou o tolik víc, než si myslíme.“ Psychologové jsou sice nadšení, ale fyzioterapeuti a odborníci jsou velmi rozhořčeni.

„Dítě ve věku čtyř měsíců si samo od sebe v prostoru nestoupne. Vůbec nevidím důvod, proč tento prvek zařazovat. K čemu slouží? Co tím pan trenér sleduje? Dítě v tomto věku nemá absolutně vyvinutý svalový aparát k tomuto prvku. Selským rozumem je jasné, že je hloupost ho v jakékoliv formě testovat a zařazovat pravidelně do lekcí plavání. Přijde mi to naprosto nesmyslné,“ tvrdí v idnes.cz Štěpánka Štrougalová, instruktorka dětského plavání.

Dále se rozčiluje nad tím, že podobné cviky s miminky už viděla v Moskvě. A tvrdí, že není pravda, že by se miminko na rukou postavilo a drželo samo. Dle jejích slov tam dítě instruktor dostane švihem a poté se ho na dlani snaží udržet pomocí bilancování.

Související články

Další články