Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Historicky nejvyšší dluh jde za Babišem. Česko má sekyru 500 miliard korun

Historicky nejvyšší dluh jde za Babišem. Česko má sekyru 500 miliard korun
Zdroj: archiv Andreje Babiše
+ Dalších 5 fotografií
REKORDNÍ DLUH
Historicky nejvyšší český schodek - půl bilionu - ve středu schválili poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Proti byla opozice, podle které vláda nedostatečně vysvětlila, na co a kam peníze půjdou. Babišův sen o vyrovnaných veřejných penězích se dneškem rozplynul. Sekyru 500 miliard korun budou Češi podle ekonomů splácet několik let.

Snil o vyrovnaném rozpočtu. I to byl možná jeden z důvodů, proč voliči rozhodli o tom, že se stal z Andreje Babiše a jeho hnutí ANO silný politický hráč. "Jsem přesvědčen, že v roce 2017 budeme mít vyrovnaný rozpočet, vzhledem k tomu, co máme připravené. K tomu směřujeme. Ale samozřejmě musíme udělat opatření z hlediska výběru daní," řekl v roce 2014 v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Sen se nesplnil, spíš se změnil v noční můru. Česko totiž pod Babišovou vládou dluží 500 miliard korun a má tak historicky nejvyšší "sekyru". I přes kritiku opozice to schválila menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistických hlasů.

Vyjdeme jako nejlepší

"Kdo by si pomyslel, že budeme muset zastavit celou ekonomiku? Nikdo z nás nebyl na takovou zkoušku připraven," hájil premiér rekordní schodek s tím, že věří, že se díky němu rozpumpují peníze a stát se proinvestuje do blahobytu. "Jsme kreativní národ. Z krize vyjdeme jako jedni z nejlepších v Evropě," myslí si Babiš. A slíbil, že další navyšování státního dluhu už letos nebude.

Neví, kde peníze skončí

Kritikou schodku začal bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09). "Je tam celá řada položek v desítkách miliard korun, kde nemáme ani tušení, za co budou utracené. A co je horší? Tušení nemá ani vláda," řekl.

Šéf občanských demokratů Petr Fiala dluh přepočítal lidem na hlavu. "Vláda chce zadlužit průměrnou čtyřčlennou rodinu dvěma sty tisíci korunami. To jsou peníze, které bude nutné splatit, a to i s úroky. A vláda ani nemá plán, jak ekonomiku oživit," uvedl. ODS proto přišla s vlastní „záchrannou“ cestou. Jde například o prodloužení odpuštění minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ do konce roku (aktuálně platí jen do konce srpna – pozn.red) nebo o zrušení superhrubé mzdy.

Díky lidem

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan použil slova Babiše, který nazval český národ kreativním. "Krizi jsme přečkali díky kreativním lidem, kteří byli schopni ušít roušky a podobně," rýpl si poslanec. Stát totiž nebyl schopen pro veřejnost zajistit roušky. Někteří občané na ně zřejmě dosud marně čekají.

Dluh kritizovala i SPD. Podle Pirátů by zase vláda měla hledat úspory.

Před šesti lety sliboval Andrej Babiš vyrovnaný rozpočet v roce 2017. Nestalo se. V roce 2020 si Česko pod vedením premiéra Babiše připíše historicky nejvyšší státní dluh. Deficit byl původně plánován na 40 miliard korun. Kvůli koronakrizi se prohloubil dvakrát, a to na 200 a pak 300 miliard korun. Třetí prohloubení slibuje Babiš jako poslední. Češi nyní dluží 500 miliard korun.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy