Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Historická dohoda pro Evropu. Česko bude čerpat z fondu EU přes 960 miliard korun

Zdroj: profimedia.cz
Evropské dotace
Česká republika bude v následujících sedmi letech čerpat z rozpočtu Evropské unie 35,7 miliardy eur (přes 960 miliard korun). Částka se skládá i z fondu pokrizové obnovy ekonomik, což by mělo pomoct Česku vyrovnat se s následky koronavirové krize. Politici se tak dohodli po pětidenním maratonském jednání v rámci summitu Evropské Unie.

„Výsledek summitu EU je pro Česko dobrý, mám z toho radost,” řekl novinářům po summitu premiér Andrej Babiš (65). Česko si tak v letech 2021 až 2027 na dotacích polepší o čtyři miliardy eur (cca 102 miliard korun). Částka je tvořena 27 miliardami eur v rámci budoucího rozpočtu a 8,7 miliardami, které se budou čerpat z fondu na obnovu ekonomiky po koronavirové krizi.

Dalších 15,4 miliardy eur si bude moct Česká republika za výhodných podmínek vypůjčit. Jak uvedl Babiš, záleží na tom, za jakých podmínek si nakonec Evropská komise na finančních trzích peníze vypůjčí. Podle toho pak Česko úvěru případně využije.

Česko musí zavést reformy

Česká republika si navíc vyjednala možnost převádět až 25 procent příspěvků mezi jednotlivými strukturálními fondy podle svých potřeb, což je podle premiéra klíčové, protože to umožní větší flexibilitu.

Vláda nicméně musí Evropské komisi co nejdříve předložit plán reforem. To je totiž podmínkou toho, aby Česko mohlo po dobu následujích tří let čerpat peníze z fondu obnovy. „Je potřeba naši ekonomiku restrukturalizovat, musíme se soustředit hlavně na investice, musíme se soustředit na naše zdravotnictví,” nastínil některé z reforem Babiš.

Dohoda jako Marshallův plán

Pro Evropu jde o historickou dohodu a někteří z čelních představitelů evropských zemí ji přirovnávají k Marshallovu plánu. Ten po druhé světové válce pomohl části Evropy postavit se ekonomicky na nohy. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze jde o silný vzkaz světu, že je Evropa schopna čelit výzvám.

Právě Španělsko spolu s Itálií budou z fondu obnovy čerpat nejvíce, protože jde o nejhůř postižené země koronavirem v Evropské unii.

Související články

Další články