Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Herpes aneb postrach nevěrníků: Nejpřenosnější pohlavní nemoc na světě

Herpes aneb postrach nevěrníků: Nejpřenosnější pohlavní nemoc na světě
Zdroj: archiv
SERIÁL EXTRA
Viry herpes simplex (HSV) patří mezi nejčastější virové infekce člověka a nákaza rozhodně není nic příjemného. Provází ji změny na kůži a sliznicích, kde se tvoří puchýřky. Nakažený člověk je infekční pro své okolí. Samotné onemocnění herpes má dva podtypy: První je HSV-1, který se projevuje právě oparem v oblasti obličeje. Druhý je HSV-2, který způsobuje opar v oblasti genitálií.

Zdrojem herpetických virů jsou infikovaní lidé. K přenosu dochází prostřednictvím sekretů z úst a genitálií. Ale také zejména slinami při líbání, pitím z jedné lahve, potřísněnými hračkami a jinými předměty. Herpetické nákazy se přenáší také pohlavním stykem a mnohdy se mluví o tom, že herpes je postrachem nevěrníků.

"Přenašečem mohou být osoby se zjevnou herpetickou infekcí, ale také nosiči viru bez známek onemocnění. Na vypuknutí onemocnění může mít vliv více faktorů. Jedním z nich je horečka, oslabení imunity, menstruace a emoční stres," říká lékař Karel Jedlička.

Projevy nemoci

Mezi nejčastější herpetické infekce patří akutní herpetický zánět dásní a úst. V tomto případě se jedná se o onemocnění malých dětí, kdy projev začíná horečkou, bolestmi v krku nebo otokem hltanu. Na sliznicích ústní dutiny, rtech se tvoří velmi bolestivé puchýřky.

Mezi herpetické infekce patří herpetický zánět hltanu a herpetická infekce oka. Onemocnění odezní obvykle v průběhu 10 až 14 dnů bez následků.

Infekce přenášené pohlavním stykem jsou herpes genitalis a primární perianální a anální herpes. Věřte, že to rozhodně není nic příjemného... Genitální herpes se projevuje po 2 až 7 dnech inkubační doby herpetickou vyrážkou. "U žen na vulvě, hrázi, vagině a děložním čípku. V případě mužů na žaludu penisu. Z puchýřků se následně stávají vřídky. Záněty mohou trvat i několik týdnů," upřesnil Jedlička.

Účinnou léčbou jsou antivirotika. Po aplikaci se rychle zastavuje tvorba puchýřků. Tyto léky omezují šíření viru a zmírňují příznaky herpesu.

SERIÁL EXTRA: Nemoci z lásky:

1. díl - Vir, který zabíjí pomalu, ale jistě: V Česku je nejvíce nakažených mužů milujících muže

2. díl - Bakterie, která vám změní život: Co se děje s tělem při syfilis?

3. díl - Chlamydiová infekce? Nejčastější pohlavní nemoc, která způsobí i neplodnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy