Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Herecký svět oplakává Ladislava Potměšila: Tohle je TOP 5 nejoblíbenějších rolí

Ladislav Potměšil ve své geniální komediální roli coby major Maisner.
Zdroj: se souhlasem TV Nova
+ Další 2 fotografie
zajímavosti

Do hereckého nebe zamířil mimořádně oblíbený herec Ladislav Potměšil (+75), který zářil nejen na prknech, která znamenají svět, ale také na stříbrném plátně. Připomeňme si jeho nejslavnější filmové a seriálové role, které zůstanou v srdcích diváků navždy.

Byl jednou jeden polda

Když se řekne polda, okamžitě se většině lidem vybaví náčelník policejní školy major Václav Maisner (Ladislav Potměšil), který je fandou amerických filmových komedií o policejní akademii. Náčelník vytváří nové osnovy a zavádí americké metody do výcviku nových frekventantů.

Maisnerovi jsou po ruce nešikovní zástupci Kuře a Hrubec a nezapomenutelná promovaná psycholožka Kudláková, kterou ztvárnila Jana Synková (77). Ladislav Potměšil v komedii září a jeho výkon je hereckým koncertem. Dalo by se říct, že polda je jedna velká one man show, která nikdy neomrzí.

Discopříběh

V tomto veselém snímku z roku 1987 hraje Ladislav Potměšil otce samoživitele, který se potýká s problémy, souvisejícími s dospíváním jeho jediného syna Jirky Horáčka (Rudolf Hrušínský nejml.). Ladislav Potměšil zde hraje starostlivého otce, kterému dochází při výchově síly.

Celý film se natáčel v Plzni a provází jej písně od Michala Davida. Během natáčení se herec dvakrát zranil. Při scéně na nádraží si natrhnul sval na noze a během zavírání skleněných dveří se ošklivě pořezal, na hercově výkonu však divák nepozná nic. Na film o mládeži se přišly podívat dva miliony diváků a byl velmi úspěšný. V roce 1991 se natočil druhý díl a pokračování bylo financováno výhradně ze soukromých zdrojů. Ladislav Potměšil se zde zahledí do profesionální striptérky Ály a chytá „druhou mízu“. Barví si vlasy, moderně se obléká, sportuje, chodí do sauny a snaží se hubnout. Dvoří se Ále a nevidí, že je všem pro smích. Zde se herec Ladislav Potměšil ze zodpovědného otce proměňuje a dokonale ztvárnil postavu stárnoucího muže, který kvůli mladší ženě udělá cokoliv, i když je to někdy velmi legrační. Ladislav Potměšil si touto rolí vysloužil u diváků velikou popularitu.

Hospoda

Oblíbený sitcom z prostředí malého pražského podniku je věrným obrazem hospodského „tlachání“. Velmi populární seriál vypráví o neobyčejně veselých příhodách denních štamgastů. Ve všech 52 dílech se objevili pouze Jan Kanyza, Bronislav Poloczek a Ladislav Potměšil. Seriál měl mít po smrti režiséra Jaroslava Dudka pokračování, ale nakonec se tak nestalo. Hvězdné obsazení (Petr Nárožný, Josef Dvořák, Jiří Menzel, Zuzana Bydžovská a další) bylo a stále je zárukou dobré zábavy. Každý z herců představuje určitý osobnostní typ, Ladislav Potměšil alias Václav Novák zde hraje relativně prudkého suveréna s dobrým srdcem a nelze jinak než ho za jeho roli milovat.

Dle informací to byl právě Ladislav Potměšil, který vybojoval pro ostatní herce tzv. reprízné, což se vedení televize tenkrát velmi nelíbilo. Sitcom Hospoda se jako jediný seriál v historii TV Nova natáčel pouze v jednom interiérovém ateliéru.

Nejkrásnější hádanka

V roli krále a otce princezny Veroniky Khek Kubařové se Ladislav Potměšil představil v krásné pohádce od Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Snímek z roku 2008 byl velmi úspěšný. Oblíbený herec se představil v jiné, nezvyklé poloze. V roli moudrého krále opět potvrdil svou výjimečnou hereckou rozmanitost. Na natáčení a spolupráci se Zdeňkem Troškou si nemohl stěžovat, na kostým však ano a po natáčení pohádky v jednom z rozhovorů prohlásil: „Nepříjemná vzpomínka na natáčení je, že jsem měl na sobě asi patnáctikilový kostým, na hlavě paruku, nalepené vousy, na hlavě korunu a byla děsná vedra. Vousy se stále odlepovaly a kostým jsem okamžitě propotil.“

Ordinace v růžové zahradě

Jednou z velkých seriálových rolí z posledních let byla postava doktora Čížka v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Mnoho diváků a hlavně divaček si doktora Čížka naprosto zamilovalo.

Ladislav Potměšil natáčel seriál tři roky a nakonec ho scenaristé nechali ve velmi emotivním díle zemřít. S humorem jemu vlastním se k tomu před lety sám herec vyjádřil: „Ano, je to poslední díl po třech letech práce, který jsem točil, rád se na něj podívám a vychutnám si ho.“
Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy