Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Herečka a dabérka Helena Kružíková je po smrti: Proslavila se jako Miss Ellie z Dallasu

Zdroj: Profimedia
úmrtí
Do hereckého nebe odešla Helena Kružíková, která se dožila úctyhodných 92 let. Divadelní hvězda se však neobjevovala jen na jevišti, zahrála si i v několika filmech a kromě toho mohli diváci poznat její hlas také v Miss Ellie z oblíbeného seriálu Dallas.

O smrti Heleny Kružíkové informovalo Národní divadlo v Brně. "S lítostí oznamujeme, že zemřela skvělá herečka a energická dáma - paní Helena Kružíková," stojí na facebookových stránkách divadla. Na tamních prknech si zahrála poprvé postavu Běleny ve Strakonickém dudákovi.

"Za své dlouholeté působení na jevištích dnešního Národního divadla Brno ztvárnila přes stovku nezapomenutelných postav," připomíná divadlo například role Lady Makbeth. "Svoji poslední roli nastudovala v roce 1990, kdy po čtyřiceti letech na divadelních prknech odešla na zasloužený odpočinek," vzpomínají v brněnském divadle. "Čest její památce a velký dík za to, co nejenom pro brněnské divadelnictví za svůj život vykonala," stojí v závěru textu.

Ocenění za divadlo a dabing

Kružíková se za své herecké výkony dočkala ocenění. V roce 2019 jí připadla Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře a Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Kromě divadel ji diváci mohli vidět také v pár filmech, jako jsou například Škola otců nebo První den mého syna. Dabing ji v tomto směru oslovil více a svůj hlas propůjčila Miss Ellie v legendárním seriálu Dallas. Dabovala také Hazel Foley v Titanicu.

Související články

Další články