Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Herec Pavel Kříž si myslí, že je odborníkem na islám. Není a o muslimech říká nesmysly

Zdroj: oficiální zdroj
Je až vtipné sledovat, kolik se v poslední době objevilo odborníků na islám. Jedním z nich je herec Pavel Kříž (54). Přečetl si korán, zahrál si Adolfa Hitlera a hned z něj padají moudra. Co o muslimech tvrdí?

„Ten, kdo rozděluje muslimy na radikální a umírněné, buď nemá o tomto náboženství dost informací, nebo vědomě lže. Islám žádné takové dělení nezná. Když se stáváte muslimem, přijímáte tuto víru za svou komplexně, se vším všudy. Nelze říct, já budu jenom dávat almužny chudým, ale nebudu řezat hlavy. Když je potřeba, musíte dělat obojí. Islám je opravdu velmi problematická ideologie. Podílel jsem se před pár lety na přípravě scénáře o islámu. Nakonec z toho sešlo, protože se všichni začali bát. To je zvláštní náboženství, když v lidech vzbuzuje strach, napadlo mě. Přečetl jsem kvůli tomu korán a spoustu dalších materiálů a nezanechalo to ve mně moc příjemný pocit,“ rozpovídal se Kříž pro magazín Dnes.

Tato Křížova slova by možná stála za hlubší psychologickou analýzu. Sám odešel do Kanady a měl by mít rozhled, jak to ve světě chodí. To, že si přečetl korán, z něj odborníka na islám neudělá.

Kříž se plete. A nejen že se plete, ale jako hodně známý herec by si měl uvědomit, že má veřejnou odpovědnost. Takže kromě toho, že se plete, tak vytváří nepříjemnou společenskou atmosféru, kdy se lehce může stát, že méně inteligentní Češi pak budou na každého muslima koukat jako na potenciálního řezače hlav.

Kříž hází muslimy do jednoho pytle a nevidí mezi nimi rozdíly. V čem se tolik mýlí?

  1. Muslimů je na světě 1,6 miliardy. Snad i Kříž musí tušit, že kdyby každý z nich chtěl řezat hlavy, tak tu už dávno žádné jiné náboženství než islám není.
  2. Když jsou podle Kříže všichni muslimové zcela stejní, proč mezi sebou bojují sunnité a šíité? Proč se tolik nesnáší Saúdové a Íránci? Proč se v uprchlických táborech tolik hádají Afghánci a Syřané?
  3. Korán je jen jeden, ale výkladů jeho obsahu jsou tisíce. Muslim v bruselské mešitě, muslim v Jakartě a muslim například na vysokoškolské koleji v Praze nejsou zcela stejní. Kromě islámu a koránu je formuje i prostředí, kde vyrostli. Člověka neovlivňuje jen náboženství, ale také kultura, rodina, vzdělání a sociální podmínky v okolí. Je smutné, že Kříž toto nevidí.

Muslimové všude na světě nejsou stejní. Někteří jsou liberální a klidně do pusy dají alkohol. Jiní jsou radikální a nikdy by se alkoholu nedotkli. Mladí kluci si umí představit sex s křesťankou (a dělají to moc rádi), jejich otcové si třeba neumí představit, že podají ruku ženě, která nepatří do rodiny.

Křížovi je 54 let a mnoho nepochopil. Až bude starší, tak bude o světě, ve kterém žije, vědět více.

Související články

Další články