Miroslav Hanuš se narodil v Praze, kde studoval ekonomickou školu. Následně se rozhodl pro hereckou kariéru, co ho k ní ale vedlo, prý dodnes netuší. V roce 1987 tedy absolvoval DAMU, ale jako jevištní mistr. Jeho kroky poté vedly do kladenského Divadla Jaroslava Průchy, následně zpět do Prahy do Divadla Labyrint. Dnes jej můžete vídat v Divadle v Dlouhé. Jako režisér hostuje i v dalších divadlech (Studio Dva či Městská divadla pražská).

Do širšího povědomí diváků se zapsal svou rolí dnes už bývalého starosty Tondy Hložánka ze seriálu Ulice. Jeho postavu sebestředného radního zpočátku nikdo v lásce moc neměl, ale mrtvice, kterou Hložánek utrpěl, charakter role dost změnila. Tonda je od té doby jednou z nejoblíbenějších postav v seriálu.

Hanuš, kterého mimo jiné můžete znát i ze seriálu Případy 1. oddělení, sice na někoho může působit jako pedant, ve skutečnosti je ale prý křehkou duší. Od mládí trpí těžkými depresemi, s nimiž se léčí, a jsou prý dny, kdy není schopen zkoušet. Jeho křehkost je možná podmíněna tím, že je otcem tří dcer. Ty má s choreografkou a bývalou tanečnicí Janou Hanušovou.