Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Herec Josef Nedorost je po smrti: Vekslák Richard z filmu Bony a klid se dožil 64 let

Herec Josef Nedorost je po smrti: Vekslák Richard z filmu Bony a klid se dožil 64 let
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 7 fotografií
Smutná zpráva
Ve věku 64 let zemřel herec Josef Nedorost, kterého si lidé pamatují především jako veksláka Richarda z kultovního filmu Bony a klid. V 80. letech patřil Nedorost k výrazným českým hercům a idolům žen. Diváky dokázal zaujmout především svým podmanivým hlasem.

Josef Nedorost se narodil 20. září 1955 v Českých Budějovicích. Nejprve se vyučil automechanikem a později vystudoval střední zemědělskou školu. Dlouho přemýšlel, jakým směrem se kariérně vydat a nakonec se rozhodl přihlásit ještě ke studiu herectví na brněnské JAMU.

Školu Nedorost absolvoval v roce 1982 a nastoupil do Státního divadla v Brně. O tři roky později přijal nabídku trvalého angažmá v Divadle E. F. Buriana v Praze, kde zůstal až do jeho likvidace v roce 1991. Následně se uplatňoval v menších divadelních scénách.

Filmy Josefa Nedorosta

Josef si poprvé ve filmu zahrál v roce 1983, před kameru si stoupl při menší roli ve filmu Soudce a drahokam. Už v roce 1987 ho ale znalo celé Česko díky kultovnímu filmu Bony a klid, v němž si zahrál veksláka Richarda. Objevil se i ve snímcích Anděl svádí ďábla, Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu, Playgirls II či Tuláci. Pokračování filmu, který ho proslavil, tedy Bony a klid 2-2 z roku 2014, bylo jeho posledním snímkem.

Příznivci seriálu si mohou Nedorosta pamatovat například ze seriálů Redakce, Ulice, Strážce duší, Nováci, Cesty domů či Rodáci. Jeho hlas pak mohli diváci díky dabingu slyšet ve filmech jako Šílený Max, Něco na té Mary je či z druhého a třetího dílu Policejní akademie, kde daboval Davida Grafa.

Zdravotní problémy

Osud nebyl k herci v 90. letech štědrý a nadělil mu nemoc zvanou meningoencefalitida. Kvůli této chorobě ochrnul a musel dlouho rehabilitovat, následky na něm nemoc zanechala ale i po psychické stránce a zapříčinila výkyvy nálad. V posledních letech se natáčení filmů a seriálů vyhýbal, výjimky dělal jen sporadicky. Informaci o jeho smrti přinesl Blesk.

Související články

Další články