Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Herci z Prahy neumí mluvit! Hra na ostravský dialekt kazí celý film. Dukla 61 rve uši

Taclík a Issová podali solidní herecký výkon. Ale…
Zdroj: Česká televize
+ Další 4 fotografie
Drama s názvem Dukla 61 (z roku 2018) je zajímavý film. David Ondříček připomíná hornickou tragédii, kterou chtěl komunistický režim ututlat. Film má velmi dobré hodnocení. Ale bez chyby není. Snahu o nezapomenutelné dílo pohřbívá otřesná hra na ostravský dialekt.

Ničivý požár v dole Dukla si vyžádal 108 lidských životů. Dvojdílný film České televize pojednává o tom, jak komunistický režim chtěl celou tragédii zamést pod koberec.

Když horníci z dolu Dukla v Havířově nastoupili 7. července 1961 směnu, určitě netušili, že mnohé z nich čeká krutá smrt. Katastrofu bohužel způsobil jeden z nich. Omylem uvedl do provozu dopravník, ale kvůli hluku si toho vůbec nevšiml. A jelikož dopravní pásy byly gumové a hořlavé, bylo na tragédii zaděláno. Dopravník se totiž zasekl a guma se vznítila… O celé tragédii jsme psali zde.

Film má skvělé hodnocení, ale kazí ho herci. Nebo spíše to, jak se snaží mluvit. Typický dialekt Severní Moravy se prostě nedá naučit. David Ondříček vsadil na herce z Prahy (například Jiří Langmajer) a to se ukázalo jako zásadní chyba.

„Udrželo to mou pozornost přesně 18 minut a 19 vteřin. Během té doby jsem neustále myslel jen na to, že se herci z Prahy snaží mluvit a "působit“ ostravsky, ale je to marný boj," píše na csfd.cz kritik s přezdívkou Vitex.

„Totálně nezvládnutý dialekt to opět zmrvil. Neskutečně to rvalo uši. Kdyby všichni mluvili jako Pražáci, asi by to působilo líp. Tady někteří herci mluví opravdu ostravsky, ale další dokáží v jedné větě přejít od "kratkeho zobak“ do mluvy z Prahy a to je fakt vrchol diletantství od tvůrců. Na tohle nemám nervy, po 20 minutách jsem to vzdal," hodnotí divák s přezdívkou Romario.

„V tomto filmu nemůžou hrát lidi mimo region ve kterém se celá událost odehrává. Je to totiž až humorné některé herce poslouchat jak se snaží svou mluvou zapadnout,“ doplňuje Joshula.

Je to smutné čtení. Diváci z ostatních koutů České republiky jsou u vytržení a film je hodně baví. Lidé na Ostravsku film nepřijali. A je to veliká škoda. Právě jim měl být určen především.

Související články

Další články