Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Herci se opíjeli na place! Věděli jste o 7 tajemstvích filmu Slavnosti sněženek?

Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 2 fotografie
zajímavosti
Kultovní český film Slavnosti sněženek, který vznikl na motivy povídky Bohumila Hrabala, viděl alespoň jednou snad každý. Všichni si pamatujeme na legendární hádku o přílohu ke kanci. Hrdinové se nemohli shodnout, zda to bude zelí či šípková. Existuje ale mnoho tajemství, které o snímku netušíte!

Slavnosti sněženek se odehrávají v chatové oblasti Kersko nedaleko od Prahy. Spisovatel Bohumil Hrabal, podle jehož povídky film vznikl, tam opravdu pobýval. Je jen málo Čechů, kteří komedii režiséra Jiřího Menzela (80) neviděli.

Ani věrní diváci však nemají potuchy o těchto 7 věcech!

  • 1. Scény, ve kterých myslivci honí divočáka, se natáčely velice obtížně. Před cvičeným kancem jelo auto, v němž vzadu seděl kameraman. Auto potom řídil majitel divočáka, který z vozu rozhazoval kousky masa, aby divočák utíkal za autem.
  • 2. Nebyl to ale jediný kanec, který si ve filmu zahrál. K natáčení lovu potřebovali filmaři hned dva vycvičené divočáky. Ve vesnici se pak hrdinové přetahovali o vycpaného kance a posledního snědli v závěru se šípkovou omáčkou a zelím.
  • 3. Bohumil Hrabal si ve filmu dokonce zahrál. Objevil se přibližně ve 38. minutě a ztvárnil dělníka na pile, který zrovna vylévá vodu na keře. Schovával se však pod železničářskou čepicí.
  • 4. Napsáním předlohy a malou rolí však Hrabalův zájem o film neskončil. Natolik se mu zalíbila postava pana France, kterou hrál Rudolf Hrušínský, že mu ke kostýmu půjčil vlastní klobouk.
  • 5. Se scénou, ve které policista v podání Josefa Somra radí cyklistům, aby nejezdili na kole pod vlivem alkoholu, byly potíže. Herec byl totiž sám opilý, a tak se musela scéna další den předělávat.
  • 6. Postava akademického malíře Junka byla inspirovaná opravdovým malířem Václavem Junkem. Ten měl dokonce v Kersku chatu. Zahrál si ho Ferdinand Havlík.
  • 7. Slavnosti sněženek byly velkým návratem Jiřího Menzela. Film natočil po jedenáctileté pauze, během které měl zákaz točit.

Související články

Další články