Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Herci se opíjeli na place! Věděli jste o 7 tajemstvích filmu Slavnosti sněženek?

Zajímavosti o komedii Slavnosti sněženek: Herci se opíjeli na place
Zdroj: Filmové studio Barrandov
Předchozí Další
+ Další fotografie
zajímavosti

Kultovní český film Slavnosti sněženek, který vznikl na motivy povídky Bohumila Hrabala, viděl alespoň jednou snad každý. Všichni si pamatujeme na legendární hádku o přílohu ke kanci. Hrdinové se nemohli shodnout, zda to bude zelí či šípková. Existuje ale mnoho tajemství, které o snímku netušíte!

Komedie Slavnosti sněženek se odehrává v chatové oblasti Kersko nedaleko od Prahy. Spisovatel Bohumil Hrabal, podle jehož povídky film vznikl, tam opravdu pobýval. Je jen málo Čechů, kteří komedii režiséra Jiřího Menzela (80) neviděli.

Ani věrní diváci však nemají potuchy o těchto 7 věcech!

Scény s kancem

Scény, ve kterých myslivci honí divočáka, se natáčely velice obtížně. Před cvičeným kancem jelo auto, v němž vzadu seděl kameraman. Auto potom řídil majitel divočáka, který z vozu rozhazoval kousky masa, aby divočák utíkal za autem.

Nebyl to ale jediný kanec, který si ve filmu zahrál. K natáčení lovu potřebovali filmaři hned dva vycvičené divočáky. Ve vesnici se pak hrdinové přetahovali o vycpaného kance a posledního snědli v závěru se šípkovou omáčkou a zelím.

Ve snímku si zahrál Hrabal i jeho klobouk

Bohumil Hrabal si ve filmu dokonce zahrál. Objevil se přibližně ve 38. minutě a ztvárnil dělníka na pile, který zrovna vylévá vodu na keře. Schovával se však pod železničářskou čepicí.

Napsáním předlohy a malou rolí však Hrabalův zájem o film neskončil. Natolik se mu zalíbila postava pana France, kterou hrál Rudolf Hrušínský, že mu ke kostýmu půjčil vlastní klobouk.

Na place se pilo!

Se scénou, ve které policista v podání Josefa Somra radí cyklistům, aby nejezdili na kole pod vlivem alkoholu, byly potíže. Herec byl totiž sám opilý, a tak se musela scéna další den předělávat.

Velký návrat Jiřího Menzela

Slavnosti sněženek byly velkým návratem režiséra Jiřího Menzela. Film natočil po jedenáctileté pauze, během které měl zákaz točit.

Postava akademického malíře Junka byla inspirovaná opravdovým malířem Václavem Junkem. Ten měl dokonce v Kersku chatu. Zahrál si ho Ferdinand Havlík.


Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy