Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Heparinový vrah Zelenka: Zhrzený homosexuál, který zabíjel bezbranné pacienty

Zdroj: profimedia.cz
seriál extra
Sedm nevinných lidí zabil, deset dalších se zabít pokusil. Taková je bilance Petra Zelenky, bývalého nemocničního ošetřovatele z Jihlavy, jehož příběh si připomeneme dnes.

Do Petra Zelenky (42) byste na první pohled neřekli, že je schopen napáchat taková zvěrstva, kterých se dopustil. Působil jako tichý, klidný člověk. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Jihlavě a poté ještě záchranářskou nástavbu v Brně.

V roce 1998 se začal živit tím, že zachraňoval životy. Stal se z něj zdravotník na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Práce ve zdravotnictví ho bavila natolik, že se rozhodl pro rekvalifikaci. V roce 2005 odmaturoval v oboru všeobecná zdravotní sestra a rok poté nastoupil do jihlavské nemocnice. V tentýž rok byl ale také zadržen...

O první vraždu se Zelenka pokusil už v květnu roku 2006. Za svou oběť si vybral muže, který byl upoután na lůžku. Zelenka mu celkem třikrát během krátké chvíle podal heparin, prostředek snižující srážlivost krve. Muž ale přežil.

První prokázanou obětí Petra Zelenka se tak stal osmašedesátiletý senior, kterému Zelenka podal heparin dvakrát, ale pravděpodobně ve větších dávkách.

Proč vlastně Zelenka začal nevinné a reakce neschopné lidi vraždit? Jeden z jeho kamarádů se tehdy nechal slyšet, že Zelenka se těžko srovnával se svou homosexuální orientací. To, že je gay, vůbec nepřijal jeho otec. Zelenka tak začal své problémy řešit alkoholem a nejspíše v něm "bublala" agrese.

V prosinci roku 2006 byl Zelenka definitivně zadržen díky všímavému primáři Pavlu Longinovi. Ten srovnal rozpis služeb s daty krvácení pacientů a vyšlo mu, že ze 40 případů nevysvětlitelného krvácení byl v 23 případech pacientovi podán heparin. A z toho právě třiadvacetkrát měl v nemocnici službu Zelenka.

"Heparinový vrah", jak se Zelenkovi přezdívalo, se ke všem nechutným činům přiznal. 30. listopadu 2007 podalo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové obžalobu a soudní přelíčení začalo 22. ledna 2008.

O měsíc později byl Zelenka soudcem Jiřím Vackem shledán vinným a odsouzen na doživotí. Zelenka podal odvolání, to bylo však zamítnuto. Brzy poté ještě podal ústavní stížnost, tu však v roce 2009 zamítl Ústavní soud.

Na svobodu může být Zelenka propuštěn nejdříve v roce 2038, kdy by mu bylo 62 let.

Související články

Další články