Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Petra Kellnera zabil sport pro bohaté. Zemřelo při něm už 32 lidí

Petra Kellnera zabil sport pro bohaté. Zemřelo při něm už 32 lidí
Zdroj: Se svolením Waynea Thomsena, se souhlasem PPF, koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Petr Kellner
Heliskiing byl doposud pro Čechy poměrně neznámým sportem. Se smrtí miliardáře Petra Kellnera se to ale nejspíš změní. Nejbohatší Čech totiž zemřel při pádu helikoptéry, když na Aljašce cestoval na jeden z neprobádaných svahů. Heliskiing spočívá v tom, že lyžaři či snowboardisté se dopraví na jinak nepřístupný kopec pomocí helikoptéry, ze které vyskočí přímo na svah.

Ačkoli je heliskiing v Evropě poměrně neznámý, na Aljašce jde o naprosto běžný sport. Tedy jak se to vezme, není to totiž aktivita pro každého, protože jde o velice drahou záležitost. Zatímco na sjezdovce za denní permanentku zaplatíte kolem 1500 korun, za den heliskiingu, respektive tři sjezdy, obvykle dáte přes dvacet tisíc korun. A to ještě záleží, v jaké je to lokalitě. Někde je cena mnohonásobně vyšší. N

Heliskiing totiž spočívá v tom, že lyžaři či snowboardisté k tomu, aby se dostali na kopec, nepoužívají vlek, ale vrtulník. Tím se dostanou na neprobádané a mnohdy jinak nedostupné svahy daleko od civilizace. Helikoptéra ale na kopci nepřistane, místo toho se vznáší několik metrů nad srázem, na který sportovci musí ze stroje vyskočit.

Provozuje se i v Evropě

Vysoká cena se neodvíjí jen od použití helikoptéry, ale také od nutnosti výcviku a od pronájmu služeb dvou průvodců. Jezdec totiž musí být vyškolen, jak vyskakovat z helikoptéry, jak sjíždět neprobádaný svah či jak se zachovat při pádu laviny. Lyžař či snowboardista musí navíc být vybavený vysílačkou a vždy jezdit v uskupení, kdy jako první jede jeden instruktor a na konci skupiny druhý.

Přestože jde o poměrně nebezpečný adrenalinový sport, zatím na svahu za posledních 46 let zemřelo pouze 32 lidí z více než sto tisíc možných. Pro srovnání je to o něco méně, než kolik zahyne průměrně za rok v amerických lyžařských střediscích.

Petr Kellner se za heliskiingem vydával pravidelně na dalekou Aljašku. Přesto jde tento sport provozovat i v Evropě. Za oblíbené destinace platí Švédsko, Itálie, Švýcarsko nebo dokonce Španělsko. Zdaleka nejpopulárnější je ale na Islandu, který nabízí dechberoucí scenérie.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy