Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Helena Vondráčková a Martin Michal šikanují protivníka, tvrdí soud: Budeme se bránit, říkají

Helena s manželem Martinem Michalem.
Zdroj: Herminapress
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
PROBLÉMY

Jak jsme již na stránkách eXtra.cz zveřejnili, zpěvačka Helena Vondráčková (75) se vyjádřila k trestnímu stíhání svého bratra Jiřího Vondráčka (71), se kterým má vztahy na bodu mrazu od doby, co se dala dohromady s manželem Martinem Michalem (63). Redakce nyní kontaktovala aktivistu Jana Šinágla, který s případem souvisí, a získala nedávné soudní rozhodnutí, které pro manžele (v jiné věci) nevyznívá příznivě. Jak na to zareagoval muž zpěvačky?

Helena Vondráčková: Trestně stíhaný bratr Jiří Vondráček

Hudebník Jiří Vondráček je trestně stíhaný kvůli poškozování věřitele, čehož se měl dopustit tím, že občanskému aktivistovi Janu Šináglovi, jehož dům je v exekuci, doporučil, aby ho prodal ve veřejné dražbě. Muž se tím měl snažit vyhnout získání odškodného například pro zpěvačku Helenu Vondráčkovou, tedy sestru Vondráčka. Policisté to považují za trestný čin poškozování věřitele.

Šinágl především o manželovi Vondráčkové Martinu Michalovi píše řadu let kritické články, což vyvolalo sérii žalob. Některé prohrál a musí Heleně Vondráčkové i jejímu muži zaplatit vysoké odškodné. K uspokojení dluhu měl sloužit výsledek exekuce jeho domu.

Jiří Vondráček proto Šináglovi prý doporučil svého známého Miloše Horu, aby dobrovolnou dražbu domu v exekuci připravil a zrealizoval.

Sám Vondráček ke své roli pro eXtra.cz odmítl cokoli říci. „Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ sdělil nám a rozloučil se.

„Je nám z toho smutno. Nikdy jsme nečekali, že ve své nenávisti, protože nebylo po jeho vůli, je schopen zajít až takto daleko,“ napsala Vondráčková s manželem Martinem Michalem ve svém prohlášení pro Frekvenci 1.

Jan Šinágl: Jednali jsme v dobré víře

Redakce eXtra.cz kontaktovala také Jana Šinágla. Nařčením ze strany zpěvačky se pousmál, reagoval ale na samotné trestní stíhání.

„Jste první, kdo mě z médií zkontaktoval, toho si vážím. Všichni citují jen tohoto člověka, mě se nikdo doteď na nic nezeptal. S panem Jiřím Vondráčkem se znám roky. Taky mi byl jako svědek u soudu, když jsem po deseti letech vyhrál – i díky jeho svědectví před Krajským soudem v Praze. Agentura MM, respektive žalobci mě žalovali o 3,65 milionu korun. A ve věci prodeje domu jsem jednal v dobré víře. Pan Vondráček věděl, že mám přijít o rodný dům, a dal mi tip na svého kamaráda, hudebníka Miloše Horu. Říkal jsem si: jsou to hudebníci, jistě slušní lidé, mně se děje obrovská nespravedlnost, tak zkusím zachránit, co se dá, s profesionálem z branže," vysvětlil nám.

„Byl jsem v těžké životní situaci, bezmocný. Likvidovali mě i přes svobodu slova a právo veřejnosti na informace o veřejných osobách, které zná celá země. Měl jsem přijít o majetek a v dobré víře jsem proto zkoušel vše možné i nemožné. Až později jsem zjistil, že pan Hora nebyl takový, jak jsem očekával, možná to nevěděl ani pan Vondráček," tvrdí eXtra.cz Šinágl.

„Věřím, že také jednal v dobré víře. Bude zajímavé, jak dopadne vyšetřování policie. Podle mě by měl být pan Hora odsouzen. U pana Vondráčka a mě bych očekával nejvýše podmínku, když jsme skutečně jednali v dobré víře. Chtěli jsme jen napravit bezpráví, kterého se dopustil stát. Uvidíme, zda zdravý rozum bude mít zelenou," doplnil.

Muž má za sebou velkou řadu soudů s manželskou dvojicí

„Už se to táhne roky. Podávají na mě léta žaloby, podněty, trestní oznámení, posílají na mě finanční úřad, rejstříkový soud, stěžují si Googlu na zveřejněná videa ze soudních budov a podobně. I kvůli jejich stížnostem byl můj kanál na YouTube zrušen. Je toho strašně moc,“ podotýká novinář, který má od soudu černé na bílém usnesení, které tvrdí, že v jeho případě měla být překročena únosná mez.

„Oceňuji, že Krajský soud v Praze, který dával dříve za pravdu žalobcům, v srpnu tohoto roku, ve stejném složení senátu, vydal usnesení, že je vše naopak, že nešikanuji já žalobce, ale oni mě. V usnesení to příkladně zdůvodnil, kdy byl naplněn duch zákona a snaha nalézat spravedlnost,“ doplnil.

Soud: Je to šikana

Redakce eXtra.cz má rozsudek k dispozici.

„Odvolací soud zároveň shodně se soudem I. stupně uzavírá, že s ohledem na množství a obsah předchozích žalob a dalších procesních a jiných podání žalobců za situace, kdy se jim morální i nemateriální satisfakce dostalo, je již naprosto evidentní, že se žalobci touto další žalobou nehodlají domáhat svých práv, ale že již jde jen o nástroj systematické šikany žalovaného.

I odvolací soud je přesvědčen, že žaloba není vedena snahou žalobců o ochranu jejich práv, ale je zcela zjevným zneužitím práva a součástí jejich šikanózního postupu vůči žalovanému," konstatoval v pravomocném rozsudku z 25. srpna 2022 soud, který se ztotožnil i s názorem prvoinstančního soudu, že „jde o zneužití práva ze strany žalobců bez jakýchkoliv pochybností".

Šlo o řízení, v němž se žalobci, mezi nimiž byli i Helena Vondráčková, Martin Michal, jejich právnička Jana Gavlasová a ještě další žena, která veřejnosti není známa, tak není důvod ji jmenovat, domáhali na Šináglovi 507 tisíc za nemajetkovou újmu kvůli textům muže na jeho webu, kde publikuje své články.

Šinágl má s Vondráčkovou a Michalem další spory. Jednu z jejich žalob po zamítnutí soudem prvního stupně v listopadu odmítl v odvolání také krajský soud.

„Žádám také o zastavení podle mě protiprávně provedené exekuce, blokují mi i soukromé bankovní konto. Okresní soud v Berouně ale odložil jednání z 15. prosince na neurčito,“ dodal.

Martin Michal: Dovoláme se

Naši reportéři dali prostor i druhé straně, konkrétně Martinu Michalovi.

„Pan Šinágl je dlouhodobým šiřitelem lží a pomluv. Ve věci zamítnutých žalob podnikáme další právní kroky, neboť zamítnutí bylo v příkrém rozporu s Ústavou České republiky.

Pan Šinágl je asi nejprolhanější člověk tohoto státu (stejně mluví o Michalovi i druhá strana – pozn. red.). Dlouhodobě ignoroval veškerá soudní rozhodnuti a stal se ve svých lžích hlásnou troubou Jiřího Vondráčka, jehož obvinění sám způsobil, neboť se vše snažil hodit na něj. Vondráček zcela jistě nejednal v dobré víře, ale zcela úmyslně. Teď je obviněný Šinágl i Vondráček, i když o zapojení Vondráčka jako hlavy těchto obviněných jsme se dozvěděli až díky Šináglovi.

Šinágl je přesvědčen, že svoboda slova je bezbřehá a plete si ji se lží a pomluvou. Své problémy si zavinil sám, svou hlouposti. Stal se loutkou Vondráčka, který ho jen využíval ve své nenávisti k nám, protože nebylo po jeho. Ale to falešný novinář a údajný politolog Šinágl při svém IQ evidentně nechápe. Proto je do současné doby v exekuci a ještě v ní dlouho bude. Policie řeší ještě další věci k jeho osobě, a to zejména majetkového a daňového charakteru,“ napsal eXtra.cz Michal.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy