Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Havlova vila má nového majitele: Stát stavbu prodal za 21 milionů až na třetí pokus

Zdroj: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
+ Dalších 6 fotografií
Havlova vila
Až na třetí pokus se povedlo státu prodat vilu na pražském Barrandově v ulici Lumiérů. Nový majitel dům koupil v dražbě za 21,9 milionu korun. Jejím dosavadním vlastníkem byl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, zkratkou ÚZSVM. Úřad nevyužívanou vilu získal v roce 2018 od Státního fondu kinematografie. O prodeji vily informoval HlídacíPes.org.

V srpnu loňského roku Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových začal vilu nabízet za odhadovaných 30 milionů korun. Postupně se částka snížila na 21 milionů korun. Dům byl úřadem charakterizován po stavebně-technické stránce jako průměrný, jen s částečným vlivem zanedbané údržby. Dům potřebuje projít opravou, ale nakonec se státu podařilo nemovitost prodat v dražbě na třetí pokus. V aukci spolu soupeřili dva zájemci.

„Není neobvyklé, že se nemovitosti prodávají ve více kolech. Záleží na mnoha faktorech. V tomto případě například více zájemcům vadila přílišná svažitost pozemku,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka serveru HlídacíPes.org.

Vila prezidentova strýce

Vilu navrhl architekt Max Urban pro Miloše Havla, což byl strýc prvního českého prezidenta Václava Havla. Miloš Havel byl podnikatel a filmový producent, do celého objektu investoval nemalé peníze.

Funkcionalistickou vilu Lumiérů 41 na Barrandově nechal postavit pražský podnikatel v oboru stavebnictví Václav Maria Havel, což byl otec právě Václava Havla, českého prezidenta. Otec a ani jeho bratr Miloš ve vile nežili. Budova později fungovala jako mateřská škola.

Vila jako muzeum

Ministerstvo kultury a jeho příspěvkové organizace aktuálně řeší širokou škálu rozvojových projektů. Předmětná vila nesouvisela s žádným z nich, proto ministerstvo kultury neuvažovalo o jejím převzetí a využití," prohlásila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Varianta, že by stavba sloužila jako muzeum, tedy zůstala nevyužita.

Související články

Další články