Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Havlíček chce otevřít před Vánoci všechny obchody a restaurace najednou: Má to ale háček

Havlíček chce otevřít před Vánoci všechny obchody a restaurace najednou: Má to ale háček
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Pokud půjde vše tak jako teď, je velmi pravděpodobné, že se v prosinci otevřou všechny obchody, služby, hospody a restaurace, hotely a jiné. Připustil to v Senátu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51). Všechno má však svůj háček. Češi pro to musí něco udělat.

"Dnes nemůžeme nikomu slíbit, jestli to bude 28. listopadu, nebo 5. prosince. Vidíme ale, že se zdravotní situace zlepšuje. Klíčem je pandemický ukazatel a v momentě, kdy se dostaneme do stupně číslo tři, tak se může, byť s určitými restrikcemi, otevírat. Myslím, že je to rozehrané dobře. Když budeme dodržovat pravidla, na začátku prosince budeme moci začít otevírat," uvedl pro Právo ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Ministr v rozhovoru uvedl, že jejich cílem je otevřít vše, ale závisí hlavně na stupni epidemiologické situace. "Je ale důležité říct, že budou určitá hygienická a dezinfekční opatření, bude se dávkovat počet lidí v provozovnách, bude omezen počet lidí u stolu a budou se dodržovat parametry ve smyslu dezinfekce," dodal Havlíček.

Otevřít by se mělo vše najednou, míní Havlíček

Doplnil také, že letošní Vánoce nebudou takové, na jaké jsou Češi zvyklí. Díky brzké přípravě opatření proti nákaze je však šance, že předvánoční nákupy bude možné stihnout. Podle jeho slov se původně nemělo otevřít vše najednou, nakonec se však tak dohodli.

"Nemohu dopustit, že se papírnictví na ulici bude otevírat třeba o čtrnáct dní dříve než papírnictví v obchodním centru. Kdybychom to udělali před Vánoci, tak jim zničíme byznys. Proto raději říkáme: udělejme tvrdší restrikce, ale vůči všem, ve smyslu počtu lidí v obchodech a podobně. Kdybychom otevírání začali dávkovat ve smyslu nejdříve tyto obchody a pak další, tak vytvoříme velmi neférové konkurenční prostředí – a to já nechci," vysvětlil své záměry ministr.

"Kategorii charakterizuje mix faktorů jako reprodukční číslo, počet pozitivně testovaných, procenta pozitivních ze všech testovaných. To se bude průběžně vyhodnocovat. Teď se blížíme čtvrté kategorii, a pokud takhle budeme pokračovat dál, mohli bychom podle našeho názoru být na přelomu listopadu a prosince v kategorii číslo tři. Ale bude záležet na nás všech, musíme to zvládnout společně. Máme dva až tři týdny na to, abychom dodržovali stanovená pravidla. Je vidět, a za to je třeba lidem poděkovat, že restrikce, které tady byly v posledních týdnech, lidé zvládli, a díky tomu máme reprodukční faktor relativně nižší," popsal Havlíček.

Otevření restaurací s omezeními

V restauracích by to podle Havlíčka fungovalo tak, že by byl omezen počet lidí v provozovně. O všem budou ještě jednat. "Navrhujeme možnost otevřených vnitřních prostor, kde by ale hosté mohli sedět u jednoho stolu v omezeném počtu," uvedl v rozhovoru Havlíček. V bazénech bude stejné omezení jako na hromadných akcí - omezený počet lidí, kteří mohou být venku a uvnitř.

"Když uvedu příklad: bude-li možné, aby bylo na hromadných akcích třeba deset lidí, tak to bude platit i pro bazény," míní ministr. Dodal, že ubytování a hotely by rád nechal otevřené bez omezení, jakmile se Česko dostane do třetího stupně. Co se týče kulturních a sportovních akcí, tam podle ministra Havlíčka bude rozvolňování trvat delší dobu.

I jiné evropské státy mají stejné obavy

Havlíček přiznal, že denně komunikuje s ministry z jiných evropských zemí, kteří řeší totéž, co řeší naše vláda. Z Vánoc a rozvolňování mají stejné obavy, tedy, že by se mohla situace opět zhoršit po Vánocích a silvestru. "To je to, co nikdo nechce. Proto jsme obezřetní a je mi jasné, že ne všichni budou z toho, jak se to bude dělat, nadšení. Když budou lidé opatření dodržovat, tak jsme z toho venku. Když je ale dodržovat nebudou a budou se spoléhat na to, že to nějak dopadne, pak nastane situace, že se nám to zase zhoupne," zdůraznil.

"Pokud budeme všechno dodržovat a bude se to vyvíjet tak, jak se to vyvíjí dnes, můžeme Vánoce prožít v relativním klidu. Samozřejmě s nějakou dávkou obezřetnosti, ale nemyslím si, že by se lidé nemohli potkávat," dodal v závěru Havlíček.

Související články

Další články