Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Havarijní pojištění vám může ušetřit statisíce: Kdy jste jej naposledy aktualizovali?

Zdroj: Srovnejto

Řádění tornáda na konci června připomnělo, jak je důležité chránit svůj majetek vhodným pojištěním. Kromě pojistky na dům si můžete sjednat i havarijní pojištění na auto, které zajistí snížení vašich nákladů při nutné opravě.

Kdy se vyplatí havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je dobrovolná pojistka, díky které vám pojišťovna vyplatí adekvátní plnění při poškození vašeho vozu vámi nebo přírodou. Tím se liší od povinného ručení, jež je určeno pro zaplacení škod na majetku a zdraví třetí strany. „Havarijko“ kryje škody na vašem vlastním autě i v případě, že je způsobíte sami svou neopatrností. Pojišťovna vám pomůže, pokud:své vozidlo neúmyslně poškodíte (při nehodě, během couvání do garáže apod.), vám auto poničí vandal, vám vůz někdo odcizí, dojde k poničení vozidla během živelní události (krupobití, pád sněhu ze střechy, pád stromu, zemětřesení, tornádo atd.).

Při vzniku pojistné události zaplatíte jen sjednanou spoluúčast. Její výše se mezi pojišťovnami liší, proto byste se na ni měli zaměřit při výběru té správné pojistky.

Pojistku pravidelně aktualizujte

Jestliže už havarijní pojištění na auto máte, nezapomínejte jej pravidelně aktualizovat. V případě škody vám pojišťovna vyplatí částku odpovídající aktuální hodnotě vozu (ne té, kterou měl v době uzavření smlouvy), přepočítáním ceny auta tak můžete jedině vydělat – promítne se do výše pojistného, na kterém ušetříte. Mnozí řidiči pojištění přeplácejí dokonce o několik tisíc korun ročně. Zároveň se vyplatí sledovat nabídku konkurence, která může být mnohem výhodnější než stávající pojistka.

TIP: Jak často aktualizovat smlouvu a porovnávat ji s konkurenčními nabídkami? Nejrychleji klesá hodnota nového vozu, proto smlouvu aktualizujte po 1. roce trvání smlouvy a poté každé 2 roky.

„Havarijko“ i pro starší auto?

„Havarijko“ i pro starší auto?

Havarijní pojištění se vyplatí zejména u novějších a dražších vozů, jejichž opravy jsou velmi nákladné. U starších aut se pak vyplatí spíše dílčí připojištění (na střet se zvěří, proti vandalům, pro případ nezbytné výměny čelního skla atd.), která však pokrývají jen specifické situace.

Související články

Další články