Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Hasičům se podařilo nemožné. Konstrukce chrámu Notre-Dame se zachránila

Zdroj: Twitter
+ Dalších 17 fotografií
Požár chrámu
V pondělí přibližně v 18:50 začala hořet pařížská chlouba katedrála Notre-Dame. Až kolem půlnoci se podařilo téměř 400 hasičům obrovský požár zmírnit. Nyní už se ví, co ze slavné stavby zbylo.

Dobrou zprávou v této tragické události je alespoň to, že se hasičům podařilo zachránit skelet stavby. "Můžeme považovat strukturu Notre-Dame za zachráněnou a zachovanou v plném rozsahu," prohlásil v pondělí v noci generál Jean-Claude Gallet, velitel brigády hasičů v Paříži.

Na místo události dorazil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který prohlásil, že chce katedrálu znovu vybudovat a že k jejímu opětovnému vybudování hodlá povolat ty nejlepší. Informují o tom francouzská média. Ty také uvádějí, že jelikož hrozilo zhroucení celé konstrukce, hasiči nemohli hasit ze vzduchu za pomoci letadel.

Hodinu po vypuknutí požáru se propadla střecha a zřítila štíhlá věž, oheň se šířil velmi rychle a hasičům začal závod s časem. Co nejrychleji se snažili vynášet z chrámu umělecká díla. Už teď je škoda obrovská, nicméně se z interiéru podařilo zachránit trnovou korunu i roucho svatého Ludvíka.

Legendární chrám Matky boží přišel o dvě třetiny střechy a zřítila se jeho prostřední věž. Zasažena byla i jedna z hranatých věží katedrály.

Příčina požáru není ještě zcela známá, předběžně se však mluví o nehodě, která pravděpodobně souvisela s opravami katedrály. Ty probíhaly od loňského léta. Vyšetřování příčiny požáru může trvat i několik měsíců.

Související články

Další články