Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Harold Shipman by se dožil 75 let: Doktor smrti zabil až 250 lidí, pak se oběsil v cele

Harold Shipman by se dožil 75 let: Doktor smrti zabil až 250 lidí, pak se oběsil v cele
Zdroj: Profimedia
vrah
Harold Shipman, kterému se říkalo doktor smrti nebo anděl smrti, by se ve čtvrtek dožil svých 75. narozenin. Byl to britský lékař a sériový vrah a dodnes patří mezi vrahy s největším počtem obětí vůbec, měl zabít až 250 lidí. Sám nakonec ve své cele spáchal sebevraždu, oběsil se ve věku 58 let.

Harold Shipman se narodil v Nottinghamu roku 1946 rodičům z nižší vrstvy společnosti. Vždy tíhl ke své matce, ke které měl velmi silné pouto a jejíž smrt ho zdrtila. Když zemřela na rakovinu, bylo mu jen 17 let. Sledoval její utrpení i to, jak si od bolestí pomáhala morfinem, což zformovalo jeho modus operandi.

Shipman nastoupil na univerzitu v Leedsu a v roce 1970 získal medicínský titul a začal pracovat jako lékař. Hned 5 let nato přišel první velký problém - dostal pokutu 600 liber a nařízení protidrogového léčení za to, že si sám předepisoval syntetický opioid Meperidin.

Celá 80. léta strávil Shipman v Donneybrook Medical Centre v Manchesteru a v roce 1993 si zařídil vlastní soukromou ordinaci. Stal se členem lékařské komunity, kde ho kolegové uznávali a kde byl ve velké oblibě.

Podezření a odhalení

Deborah Massey z pohřebního ústavu Frank Massey and Son's začala být v roce 1998 silně znepokojena tím, že musela potvrzovat vysoký počet kremačních protokolů souvisejících s úmrtím pacientů Shipmana. Záležitost byla předána policii, ta ale nebyla schopna zajistit důkazy potřebné ke vznesení obvinění.

Vyšetřování bylo uzavřeno 17. dubna 1998 a k zatčení Shipmana došlo až v září téhož roku, mezitím stihl zabít minimálně další 3 pacientky. Vše prasklo až díky dceři jeho poslední oběti, které bylo divné, že její matka vyškrtla ze závěti děti a majetek odkázala Shipmanovi. Tělo bylo exhumováno, bylo zjištěno, že příčina smrti není vysoký věk, jak psal Harold, ale smrtelná dávka diamorfinu.

Při následujícím vyšetřování bylo odhaleno 15 případů úmrtí Shipmanových pacientů, všichni zemřeli po užití smrtelných dávek diamorfinu. Podle dostupných informací byl sice doktor smrti usvědčen z patnácti vražd, ale obětí může mít na kontě až 250.

Soud a smrt

Harold Shipman byl v roce 2000 odsouzen k doživotí a soud důrazně doporučil ho už nikdy nepropouštět. Čtyři roky poté se muž, který svou vinu celou dobu popíral, rozhodl spáchat ve své cele sebevraždu. Odešel v 58 letech, den před svými narozeninami. Ačkoliv se veřejnost z jeho smrti radovala, rodiny obětí byly rozčílené, protože to znamenalo, že už se k činům nikdy nepřizná.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy