Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rockový král Jiří Schelinger by dnes oslavil 67. narozeniny: Jeho smrt je dodnes záhadou

+ Další 4 fotografie
Jiří Schelinger se zapsal do české hudební historie jako interpret hitů Což takhle dát si špenát, Holubí dům nebo Jahody mražený. Bluesman i rocker zemřel naprosto nečekaně na vrcholu své kariéry v pouhých třiceti letech. Dodnes není jasné, co se tehdy stalo. Verzí jeho záhadné smrti je víc.

Známý český zpěvák by dnes oslavil 67. narozeniny. Dne 13. dubna 1981 po večírku konajícím se v bratislavské hospodě údajně skočil z mostu do Dunaje, na hladinu už ale nevyplaval. Nebo ano?

Před televizními kamerami směl zpěvák s pověstným chraplákem se svou kapelou hrát jen písně přijatelné pro tehdejší režim. Během koncertů ale hudebníci odhazovali zábrany a panovaly jisté obavy, že se jejich kapela Faraon režimu znelíbí. Možná se tyto obavy naplnily, možná za jeho smrtí stojí jen nešťastná náhoda.

Schelinger byl údajně muž dvou tváří, který se rád týral a neustále si něco musel dokazovat. Například v roce 1968, kdy byl zadržen StB kvůli podezření z účasti na podvodu, se v zadržovací cele pokusil o demonstrativní sebevraždu

Zhruba půl roku před smrtí byl ale Schelinger ve výborné skladatelské formě, připravoval zlomovou desku, přestal kouřit, jíst maso a zajímal se o východní filozofii.

V roce 1981 se měl seznámit se Slováky, kteří se živili jako produkční, a Jiřího pozvali na natáčení Televizního klubu mladých do Bratislavy. Zpěvák pozvání přijal. Rozhodl se jet sám bez kapely, stačil jen playback k hitu Což takhle dát si špenát. Po vystoupení v televizi se chtěl vrátit domů v neděli 13. dubna. Osud (či plán?) tomu ale chtěl jinak – rozbilo se mu auto. Servis o víkendu nefungoval, a tak se Jiří rozhodl v Bratislavě posečkat až do pondělí, dokud nebude auto opravené.

Večer vyrazil se dvěma známými na jídlo, přidaly se k nim ještě dvě dívky a slovenský pár produkčních. S těmi Jiří pokračoval z restaurace. K trojici se údajně připojil ještě jakýsi Marian Husák, o němž se spekulovalo jako o najatém vrahovi, jehož úkolem bylo zpěváka, posilněného vínem a marihuanou, vyhecovat ke skoku do řeky. Podle informací měla trojice dostat Schelingera až ke Starému mostu přes Dunaj a donutit jej skočit, aby prokázal svou mužnost. Ke zpěvákovi a k triu se měl mezitím přidat i další muž, jehož identita nebyla nikdy odhalena.

Jiří Schelinger podle oficiálních zpráv z mostu nakonec opravdu skočil, totéž prý udělal i Husák. Toho následně přivolaná policie našla ve vodě u bójky, zpěváka ale nikoliv. Až 7. května bylo u osady Bodíky nalezeno tělo, rodinou však nebylo nikdy napřímo identifikováno a v pitevní zprávě se objevila řada nejasností. Neseděla například výška mrtvého nebo barva očí.

Mezi fanoušky dodnes kolují různé teorie o tom, co se vlastně oné dubnové noci v Bratislavě stalo. Jedna mluví o tom, že zpěváka nechala zlikvidovat StB, jiná zase tvrdí to, že emigroval a žije dál pod jinou identitou. Skutečnou pravdu se už ale asi nikdy nedozvíme.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy