Antonie Chrástecká a Hana Humpálová jsou podle tureckých médií po dvou letech na svobodě. V Pákistánu je unesli ozbrojenci napojeni na Al-Káidu.

Prezident Miloš Zeman měl zřejmě nějaké informace už v týdnu, když uvedl, že v případě obou unesených Češek je o něco optimističtější.

Znamená to tedy, že stále intenzivně probíhala jednání mezi vládou ČR a vládou Pákistánu? Také se spekulovalo, že obě dívky byly spatřeny v Afghánistánu.

„Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady. Dokonce i teď se bojím, že je to jen sen,“ citovala agentura Anadolu Antonii Chrásteckou.

Rodiny obou dívek zatím nechtějí situaci mediálně komentovat. Pro ČT ale promluvil premiér Bohuslav Sobotka. Potvrdil, že obě Češky jsou v pořádku a vrátily se do vlasti. Prý jsou už doma u svých maminek.

Jak se povedlo obě dívky osvobodit, není zatím jasné. Představitel turecké charity IHH Izzet Sahin uvedl, že do turecké provincie Van se obě dívky povedlo dostat v pátek večer. Že přesunu předcházelo opravdu intenzivní jednání.

Obě Češky byly uneseny v pákistánské provincii Balúčistán 13. března 2013. Unesli je tehdy neznámí ozbrojenci. Později se objevila informace, že únosci jsou napojeni na teroristickou organizaci Al-Káida.

Další zpráva o unesených holkách se objevila v srpnu 2013, kdy obě slečny na emotivním videu promluvily ke svým rodinám. Tehdy vypadaly hodně špatně a mluvily o smrti. Osvobozením jim začal nový život. V podstatě se podruhé narodily.