Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Hana Krampolová (†59): Žena, kterou zabil život v bavlnce plný nudy a nicnedělání

Hana Krampolová (†59): Žena, kterou zabil život v bavlnce plný nudy a nicnedělání
Zdroj:
+ Dalších 13 fotografií
GLOSA
GLOSA: Zemřela řadou lidí léta vysmívaná Hana Krampolová (†59), manželka herce Jiřího Krampola (82). Poslední léta až na poslední půlrok jsem byl na ni naštvaný, bál jsem se, že přivede mého kamaráda Jirku do hrobu. Nakonec svým nezřízeným životem ublížila hlavně sama sobě.

Koláče bez práce

S Hanou Krampolovou jsem se poznal asi před třinácti lety, tehdy to byla dobře upravená dáma (jakési „kolotočářské“ modely, kvůli kterým se jí později čtenáři posmívali, ještě nenosila), která žila z toho, že je Jirkovou manželkou. Už tehdy neměla zaměstnání. Před třiceti lety byla učitelkou v mateřské školce, později dělala svému muži účetnictví, ale nejspíš jí to nešlo (nebo měl Jiří jiný důvod jí tuhle funkci odebrat, to přesně nevím), takže nakonec neměla vůbec nic na práci.

Těšit se mohla jen na to, kdy půjde na kosmetiku, kdy si dojde koupit nový hadřík, případně kdy ji její choť vezme do společnosti. Aby si takhle mohla žít a utrácet, o 23 let starší Jirka lítal od jednoho natáčení k druhému.

Rozmařilost

Hanka byla poměrně hodná, ale rozmařilá. Když za mnou přišla do společnosti, místo toho, abychom pokecali, neměla problém strávit skoro celý čas v podniku u automatu. Líbilo se jí i v kasinech. Jiřímu kolikrát hrůzou vstávaly vlasy na hlavě z toho, jaké částky byla schopná rozházet.

A taky se ráda viděla v médiích. Pamatuju si, jak mi vyčetla, že jsem tehdy do tištěných novin dával články o jejím muži, známém umělci, ale že bych taky mohl udělat dvojstránkový rozhovor o ní. Nechápala, že tolik lidí jako její muž zase nezajímá. Nebýt skandálů, veřejnost o ní vůbec neví.

Ostuda

Když jí v roce 2012 umřela maminka, sesypala se a začala kombinovat alkohol a prášky. Už z období před touto smutnou událostí ale pochází i první její ostudy, kdy ji párkrát chytli v obchodech při krádežích. Pak přišlo mlácení manžela paličkou do hlavy nebo útočné či výhružné opilecké telefonáty na různé strany. Manželovi, kterému měla vytvářet zázemí a pohodu, byla bohužel tou dobou jen pro ostudu.

Zatímco na začátku našeho kamarádství se s ní ještě dalo bavit, v posledních letech už to bylo pomalu na obtíž. Nedala dohromady kloudnou větu, opakovala se, nebavila mě. Závislosti se na ní zkrátka podepsaly. K tomu ve mně rostl ten výše zmiňovaný vztek, že ubližuje Jiřímu.

Okamžik pravdy

Jednou jsem nás tři, Jirku, Hanku a sebe, spojil po telefonu do konference a na férovku jsem jí řekl to, na co v tomhle ohledu „měkkota“ Jiří Krampol neměl sílu. „Hanko, máš problém s alkoholem, a to hodně vážný. Pokaždé, když něco vyvedeš, Jirka je zničený, na pokraji sil, bojím se, že ho to jednou zničí. Jestli ho přivedeš do hrobu, nikdy ti to neodpustím,“ říkal jsem jí ostře.

Sám Krampol své ženě pak pověděl, že moc dobře ví, kde všude má poschovávaný alkohol a že to tak nejde dál. Jeho Hanka tehdy vše přiznala, přísahala, že se půjde léčit, po vystřízlivění to ale odmítla s tím, že žádný problém nemá. Kdyby už tehdy zatáhla za záchrannou brzdu, mohlo být vše jinak. Kdyby… I sám Jirka na tuhle situaci s povzdechem často vzpomíná. Už dávno mohlo být líp.

Kolapsy

A dál už to známe. Neměla práci, zaměstnání, nudila se, takže padala do čím dál větších problémů. Pak se k tomu přidaly různé pády a zranění, bolesti, ještě větší hrsti prášků a nakonec série kolapsů.

Před smrtí se zlepšila

Letos se zase rozzářila. Přestala mumlat nesmysly, zase jí to povídalo tak, až jsem měl radost, že je zpátky. Jirku opět štvala, protože znovu po letech začala vyžadovat až přehnaný pořádek. Po sedmi letech agónie začala zase pomalu žít.

Opakovaná hospitalizace na psychiatrii (hlavně při té první jsme spolu byli denně na telefonu, takže jsem její proměnu komunikace mohl pozorovat téměř v přímém přenosu) a léčba přidružených zdravotních problémů se zdály být její spásou. Jenže už bylo bohužel pozdě, v pondělí vydechla naposledy.

Jirkovy výčitky

Co její smrt zapříčinilo, je nejspíš docela jasné. Ještě před pár měsíci kouřila jak fabrika, opravdu nebezpečné množství cigaret, i čtyři krabičky denně, do toho měla i jinak nestřídmý životní styl, alkohol a prášky jí určitě taky nijak nepomohly. Tohle zákonitě musí tělo úplně zdevastovat. Seknout s tím o pár let dřív, mohla se zachránit. To je ale opět jenom pověstné co by, kdyby…

„Strašně si to vyčítám. Měl jsem na ni být tvrdší a donutit ji, aby si našla nějakou práci. Tohle si uhnala tím nicneděláním,“ přiznával mi opakovaně nešťastný Jirka Krampol v posledním roce.

Zahálka zabijí

Opečovávání a život v bavlnce, téměř v luxusu, Hanku Krampolovou nakonec bohužel přivedly do hrobu. A je to škoda, protože když nebyla ve víru závislostí, s Jiříčkem, jak manželovi láskyplně říkala, jim to skvěle fungovalo.

Byli sehraná dvojka a herec to teď bude mít hodně těžké, aby si ve svém věku zvykl na život úplně bez své milované průšvihářky…

Související články

Další články