Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Hana Hegerová (†89) promluvila před smrtí o svém pohřbu: Chci prostě vyšumět!

Hana Hegerová (†89) promluvila před smrtí o svém pohřbu: Chci prostě vyšumět!
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
Náhrobek
Dnes svět opustila nejznámější československá šansoniérka Hana Hegerová (†89), která slavila úspěchy nejen v Česku, ale také v zahraničí. Před pár lety v rozhovoru pro web Denik.cz popsala, jak by si přála, aby bylo zacházeno s jejím tělem po smrti.

Svou upřímnou odpovědí šokovala nejednoho čtenáře! Když se zpěvačka Hana Hegerová před lety rozpovídala o tom, jak chce, aby bylo s jejím tělem po smrti zacházeno, šla do temných detailů. "Až umřu, tak bych chtěla, aby můj popel vysypali do Dunaje. A ta prázdná urna bude na hrobě, kde je moje maminka a můj syn," nechala se slyšet v rozhovoru pro Denik.cz. Dodala také, že si je jistá, že urnu někdo ukradne, ale vůbec jí to nevadí. "Já nechci, aby tam lidé chodili a říkali: Tady je hrob Hegerové. Já prostě vyšumím,” popsala před lety.

Pěvecké začátky

Slovenská zpěvačka a herečka Hana Hegerová se jako Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková narodila 20. října 1931 v Bratislavě. Ve svém rodném městě chodila do baletní školy při Národním divadle a po maturitě na gymnáziu se chtěla na vysoké škole věnovat studiu ekonomie. To jí ovšem nebylo umožněno a začala pracovat v komárenských strojírnách. V 50. letech navštěvovala odborný divadelní kurz, po jehož absolvování se uchytila jako herečka v Divadle Petra Jilemnického v Žilině. Tam už vystupovala pod uměleckým jménem Hana Čelková.

V roce 1957 Hegerová poprvé vystoupila jako zpěvačka v rámci bratislavské Tatra revue. Od roku 1961 hrála na prknech pražského divadla Rokoko, ze kterého se pak dostala i do divadla Semafor. V Semaforu hrála v pásmu písniček Zuzana je zase sama doma, Zuzana není pro nikoho doma a v Dobře placené procházce. Následně přišla nabídka na roli Edity v dnes již legendárním snímku Kdyby tisíc klarinetů.

Úspěšné šansony

Hana Hegerová vystupovala s vlastními i cizími šansony a stala se nekorunovanou královnou českého a slovenského šansonu. Díky svému unikátnímu hlasu a přednesu získala mnoho přezdívek, jakými jsou například Édith Piaf z Prahy či Velká dáma šansonu. S úspěchem se Hana nesetkávala jen v Česku či na Slovensku, ale i za hranicemi. Stala se známou především v německy mluvících zemích. Lidé z hudební branže o ní mluví jako o velké zpěvačce, která u nás dlouhá desetiletí neměla konkurenci.

Hana nazpívala velkou spoustu velkých hitů, které dodnes zní v rádiích. Patří mezi ně například písně jako jsou Čerešne, Zhasněte lampiony, Petr a Lucie, Milord, Kdo by se díval nazpátek či Vana plná fialek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy