Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Hamé muselo stáhnout tisíce balení dětské výživy: Obsahovala přemíru rtuti

Hamé muselo stáhnout tisíce balení dětské výživy: Obsahovala přemíru rtuti
Zdroj: Státní veterinární správa
nebezpečí
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z trhu dětskou výživu „Hamánek Tuňák se zeleninou a bramborem“. Vyšetření prokázala zvýšený obsah rtuti.V České republice byl prodáván například v obchodních řetězcích Kaufland, Tesco a Albert či internetovém obchodě Mall.cz.

Dle informací získaných SVS v rámci šetření případu, od výrobce mělo být do tržní sítě v České republice distribuováno zhruba 4500 balení příkrmu. Celková hodnota rtuti byla téměř třikrát vyšší než je limit a oproti výsledkům vyšetření stejného výrobku od stejného výrobce z předchozích let dosáhla o řád vyšších hodnot.

Státní zdravotní ústav také v posudku konstatoval, že jelikož výrobek několikanásobně překračuje tolerovatelnou týdenní dávku pro metylrtuť povolenou u malých dětí, jedná se o zdraví nebezpečný výrobek. V Česku byl prodáván hned v několika obchodních řetězcích a výrobci bylo nařízeno ho stáhnout.

Spotřebitelé, kteří výrobek zakoupili, jej mohou vracet přímo výrobci. Rtuť může způsobit změnu dědičných vlastností, poškodit centrální nervovou soustavu a mozek, což bylo pozorováno při otravách v Japonsku. Dlouhodobé zatížení rtutí může vyvolávat chronická onemocnění jako např. diabetes, roztroušenou sklerózu nebo revmatické choroby.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy