Hamáček zdvihl prst: Bez nouzového stavu bude situace kritická
Nouzový stav skončí s touto nedělí poté, co s jeho prodloužením ve čtvrtek nesouhlasila Sněmovna. Kabinet podle Hamáčka s hejtmany probral, jaké bude mít bez nouzového stavu možnosti. "Upozornili jsme na to, že (opatření) jsou podle našeho názoru nedostatečná a bude to znamenat růst epidemie a komplikace ve zdravotnictví. Hejtmani se poradí o dalším postupu," uvedl Hamáček.
Hejtmani mohou vyhlásit tzv. stav nebezpečí, který v podstatě nahrazuje opatření vydaná vládou a nouzový stav. "Stav nebezpečí platí jen v rámci daného kraje a vyhlašuje ho hejtman. Na ta opatření nemá centrální vláda vliv,“ vysvětlil vicepremiér Hamáček.
S hejtmany jsme probrali možnosti jak dál, řekli jsme jaká opatření může vláda dále dělat bez nouz. stavu. Upozornili jsme na to, že jsou podle našeho názoru nedostatečná a bude to zamenat růst epidemie a komplikace ve zdravotnictví. Hejtmani se poradí o dalším postupu.
— Jan Hamáček (@jhamacek) February 12, 2021
Blatný: Bude třeba dalších 1000 lůžek
Hejtmani podle premiéra Andreje Babiše (66) (66) dostali na dnešním jednání s vládou informace, jaký dopad bude mít ukončení nouzového stavu. Nezmění se podle něj opatření týkající se škol, restaurací nebo opatření na hranicích. Naopak uzavřeny nebudou obchody, tržiště, bazény nebo sauny.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) se podle premiéra Andreje Babiše domnívá, že s koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent. Do pohybu se podle premiéra dají miliony lidí, což bude představovat značné riziko.