Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Hamáček si mne ruce: Vyhoštění ruských špionů byl fenomenální úspěch

Jan Hamáček
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
Kauza Vrbětice

Kauza Vrbětice byla podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nejúspěšnější bezpečnostní operací. Vedla k rozbití rezidentur ruských tajných služeb SVR a GRU v Praze, což Hamáček označil za "fenomenální úspěch". Řekl to při projednávání ve Sněmovně.

"To, že jsme jim (Rusku) vyhodili 18 špionů, to je to nejmenší, co můžeme udělat. Byla to správná reakce v prvním momentu," uvedl Hamáček, který je ministrem vnitra a pověřeným ministrem zahraničí. Pokud má nějaký stát "jednotku zabijáků", za které Hamáček označil agenty ruské vojenské tajné služby GRU, musí počítat s následky po odhalení jejich činnosti.

Pokud Rusko bude chtít dál eskalovat napětí kvůli důvodnému podezření o zapojení dvou svých agentů do výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku, Česko se podle Hamáčka obrátí s žádostí o pomoc na spojence. Hamáček doufá i v ekonomickou pomoc pro české firmy, jejichž obchodní vazby s Ruskem utrpí.

Operace vyhoštění trvala dva týdny

Hamáček také poukázal na zvýšenou aktivitu prokremelských dezinformačních webů po odhalení celé záležitosti. "Byli jsme obviněni, že tady děláme něco v žoldu USA," podotkl vicepremiér.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni bezpečnostními složkami jako agenti tajných služeb, bylo podle Hamáčka výsledkem operace trvající dva týdny. "Já si stojím za každým jedním rozhodnutím za těch posledních 14 dnů, stojím si za každým rozhodnutím té party, která seděla do noci na ministerstvu vnitra a přemýšlela, co s tím,“ prohlásil Hamáček.

Cesta do Moskvy byla zastíracím manévrem

Vicepremiér byl mimo jiné kritizován nejen za sesazení Tomáše Petříčka (ČSSD) z funkce ministra zahraničí v minulém týdnu, ale také za plánování cesty do Moskvy, kde chtěl jednat v pondělí o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V. Přípravu své ruské mise označil za zastírací manévr. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho verzi ale nepodpořil a opakovaně uváděl, že ho Hamáčkovu cesta není vhodná.

České bezpečnostní složky už 7. dubna informovaly vládní výbor pro zpravodajskou činnost, že za výbuchy muničním skladu ve Vrběticích stáli pravděpodobně dva agenti GRU. Ti jsou podezřelí i z pokusu o otravu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala nebo bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, který měl zbraně a munici z vrbětického skladu přeprodat dál.

Má posílenou ochranku

Vicepremiér Hamáček má navíc v souvislosti s vrbětickou kauzou posílenou ochranku. Serveru iDNES.cz to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více informací, například zda to souvisí se sobotním zveřejněním informace o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, však nesdělil. Připomněl, že jako ministr vnitra má Hamáček ochranku ze zákona. 

"On ji má samozřejmě ze zákona danou, protože jako ministr vnitra, stejně jako ministr obrany a předsedové komor Rarlamentu to mají, ale mám potvrzenou informaci, že ji má posílenou, ale nic víc k tomu nemám," řekl Krátoška ČTK.

Server iDNES.cz napsal, že mluvčí nepotvrdil, avšak ani nevyvrátil, že Hamáček má k dispozici také opancéřovanou limuzínu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy