Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Hamáček odhalil termín pro možné otevření hranic: Vláda bude jednat se sousedními zeměmi

Hamáček odhalil termín pro možné otevření hranic: Vláda bude jednat se sousedními zeměmi
Zdroj: archiv CNN Prima News
+ Dalších 5 fotografií
hranice
Ministerstvo zahraničí plánuje jednat se Slovenskem a Maďarskem o tom, zda by se k nim nedalo vycestovat bez omezení. To by bylo možné i do Rakouska, samotná země o to totiž podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka stojí. Podle Jana Hamáčka se středoevropské státy vracejí do stavu před koronavirem, měly by to prý zvládnout do 15. června.

Hranice mezi Rakouskem a Českem se pravděpodobně otevřou už v půlce června. "Rakousko má zájem o otevření hranic od poloviny června, a to nejen z ekonomických důvodů, ale i pro turisty. Mělo by se směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tedy že do sousedního Rakouska půjde cestovat bez testů," uvedl na úterní tiskovce ministr zahraničí Petříček.

Jednání s jednotlivými zeměmi

Podobně by to mohlo dopadnout se Slovenskem, kterému to chce nabídnout. "Věříme, že v půlce června by mohl vzniknout takový Minischengen, tedy cestování bez kontrol, testů i karantény," doplnil ministr zahraničí. Jeho úřad chce přizvat i Maďarsko, stav země po koronaviru vypadá prý slibně. "V druhé polovině příštího týdne finálně potvrdíme přesné datum, kdy dojde k otevření hranice," upřesnil Tomáš Petříček

Jednání plánují i s dalšími státy. Česko se má zúčastnit videokonference, kterou pořádá Německo se všemi státy, se kterými sousedí. Petříček uvedl, že se musí vyřešit ještě nějaké technické drobnosti a vztah ke třetím zemím. V některých je totiž koronavirus silně rozšířen a nákaza hrozí o to víc.

Hranice jako před příchodem koronaviru

Ministr Jan Hamáček na úterní tiskové konferenci uvedl, že podle něj Česko, Slovensko, Rakousko, Německo a Maďarsko směřují k tomu, že se situace na hranicích jednotlivých zemí vrátí do doby před koronavirem, a to už kolem 15. června. "V pondělí se vláda dohodla, že ministerstvo vnitra předloží do příštího pondělí materiály, které by umožnily přejít na namátkové kontroly na hranicích, otevřelo by se více hraničních přechodů," uvedl Hamáček.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy