Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Hamáček odhalil termín pro možné otevření hranic: Vláda bude jednat se sousedními zeměmi

Zdroj: reprofoto
+ Dalších 6 fotografií
hranice
Ministerstvo zahraničí plánuje jednat se Slovenskem a Maďarskem o tom, zda by se k nim nedalo vycestovat bez omezení. To by bylo možné i do Rakouska, samotná země o to totiž podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka stojí. Podle Jana Hamáčka se středoevropské státy vracejí do stavu před koronavirem, měly by to prý zvládnout do 15. června.

Hranice mezi Rakouskem a Českem se pravděpodobně otevřou už v půlce června. „Rakousko má zájem o otevření hranic od poloviny června, a to nejen z ekonomických důvodů, ale i pro turisty. Mělo by se směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tedy že do sousedního Rakouska půjde cestovat bez testů,“ uvedl na úterní tiskovce ministr zahraničí Petříček.

Jednání s jednotlivými zeměmi

Podobně by to mohlo dopadnout se Slovenskem, kterému to chce nabídnout. „Věříme, že v půlce června by mohl vzniknout takový Minischengen, tedy cestování bez kontrol, testů i karantény,“ doplnil ministr zahraničí. Jeho úřad chce přizvat i Maďarsko, stav země po koronaviru vypadá prý slibně. „V druhé polovině příštího týdne finálně potvrdíme přesné datum, kdy dojde k otevření hranice,“ upřesnil Tomáš Petříček.

Jednání plánují i s dalšími státy. Česko se má zúčastnit videokonference, kterou pořádá Německo se všemi státy, se kterými sousedí. Petříček uvedl, že se musí vyřešit ještě nějaké technické drobnosti a vztah ke třetím zemím. V některých je totiž koronavirus silně rozšířen a nákaza hrozí o to víc.

Hranice jako před příchodem koronaviru

Ministr Jan Hamáček na úterní tiskové konferenci uvedl, že podle něj Česko, Slovensko, Rakousko, Německo a Maďarsko směřují k tomu, že se situace na hranicích jednotlivých zemí vrátí do doby před koronavirem, a to už kolem 15. června. „V pondělí se vláda dohodla, že ministerstvo vnitra předloží do příštího pondělí materiály, které by umožnily přejít na namátkové kontroly na hranicích, otevřelo by se více hraničních přechodů,“ uvedl Hamáček.

Související články

Další články