Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Hamáček hodil vidle do Zemanova projevu: Žádné dvě verze Vrbětic nejsou

Jan Hamáček
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
Kauza Vrbětice

V kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 existuje jen jedna vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to řekl předseda strany, vicepremiér Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman v nedělním projevu uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi.

"Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny," řekl v neděli Zeman.

"Pokud vím, v kauze existuje jedna vyšetřovací verze, a ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155," reagoval v pondělí Hamáček. "Do doby, než se objevily ve veřejném prostoru fotografie těch dvou podezřelých v souvislosti s útokem na agenta Skripala, tak bylo možné pracovat s více verzemi. Když se ukázalo, že ve spisu jsou fotky lidí, kteří byli takto identifikováni, tak bylo jasné, že vyšetřování je třeba posunout. Takže se dá asi říci, že tato verze je aktuální od roku 2018,“ řekl v pořadu Ptám se já s tím, že o dvou verzích vyšetřování on ani premiér nemluvili.


Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí muničních skladů důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko své zapojení do výbuchu odmítá a v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Česko zastropovalo počet diplomatů

Ve čtvrtek ministerstvo zahraničí rozhodlo o zastropování počtu pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze na stejný počet, jaký má Česko na ambasádě v Moskvě. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka jde o sedm diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků.

Agentura TASS v pátek s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí uvedla, že kromě toho ke konci května na každém zastupitelském úřadě zůstane po 19 zaměstnancích najatých na místě. Podle diplomatických zdrojů ČTK zaměstnává české velvyslanectví v současnosti zhruba 110 ruských občanů, ruská ambasáda v Praze zaměstnává podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 českých občanů. Ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK nereagovalo.

Důkazy jsou přesvědčivé

Zemanův projev byl podle Hamáčka takový, že si v něm každý včetně Ruska našel "to svoje". Hlava státu se ne úplně šťastně rozhodla pokusit se složitou kauzu převyprávět českým občanům v několika minutách, míní.

"Vycházeli jsme z informací, které nám byly dodány nejen Bezpečnostní informační službou, ale i policií a státním zastupitelstvím. Na základě těchto informací jsme zareagovali velmi tvrdě jako Česká republika, tudíž je evidentní, že důkazy byly přesvědčivé," řekl Hamáček.

Stejné důkazy následně obdrželi spojenci, Poslanecká sněmovna či Senát a podle Hamáčka nezazněly žádné pochyby. "Skutečnosti byly natolik závažné, že vysvětlují bezprecedentní konání české vlády a obrovskou podporu, které se nám dostává od spojenců," dodal.

Na znamení solidarity s ČR již minulý týden vypověděly ruské diplomaty Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, dnes vyhoštění jednoho diplomata oznámilo i Rumunsko.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy