Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Hamáček chce zakleknout na rebelující podniky. Porušíte vládní nařízení, dostanete zákaz činnosti

Jan Hamáček
Zdroj: Se souhlasem Jakuba Poláčka / CNC / Profimedia
Vládní nařízení
Vládu i policii čím dál víc trápí rebelující restauratéři a vlekaři, kteří mají i přes vládní nařízení otevřeno. Ministr vnitra Jan Hamáček proto navrhuje radikální řešení. Každý podobný přestupek by se podle vicepremiéra měl zanést do registru hříšníků, aby měly příslušné úřady přehled o tom, kolikrát kdo vládní nařízení porušil. Nic takového totiž doposud není. Například hospodským, kteří opakovaně nedodržují opatření, by pak na nějakou dobu mohlo hrozit zastavení činnosti.

Rebelující podniky jsou vládě v poslední době trnem v oku. Zejména restaurace, hospody a některé vleky jsou totiž i přes všechna vládní nařízení v provozu. „Komplikují tím práci policii i přeplněným nemocnicím,“ zlobil se ministr vnitra Jan Hamáček na pondělní tiskové konferenci.

Podle Hamáčka jsou ale frustrováni i lidé, kteří vládní nařízení poctivě dodržují. „Každý den dostávám maily od občanů, kteří mě upozorňují na to, že jsou to zejména bohužel restaurace, které ignorují opatření, mají otevřeno a ještě se tím drze chlubí,“ vysvětlil ministr vnitra.

Proto Hamáček navrhuje, aby vznikl registr, do kterého by se uváděly přestupky jednotlivých osob. Pokud se ukáže, že někdo opakovaně porušuje vládní nařízení, hrozil by danému člověku vyšší trest. Například pokud hospodský obdrží opakovaně pokutu za to, že otevřel svůj podnik pro hosty, může mu hrozit až roční zastavení restauratérské činnosti.

Není to šikana

„Chceme, aby bylo přihlédnuto k tomu, pokolikáté bylo opatření porušeno tak, aby ten, kdo ukládá pokutu, věděl, zda je to poprvé či ne,” řekl Hamáček s tím, že by pak na množství přestupků závisel i trest. Doposud přitom nic takového neexistuje.

Hamáček zároveň odmítl, že by mělo jít o útlak ze strany vlády. „Nechystáme bič na občany, není to šikana. Snaha je, aby kvůli pár procentům těch, kteří nerespektují nařízení, nedocházelo k ohrožení života drtivé většiny slušných lidí,“ vysvětlil ministr vnitra.

Vláda by měla novelu projednat v nejbližších dnech. Hamáček navíc chce, aby byla zavedena zrychleně v rámci stavu legislativní nouze.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy