Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Hamáček a Vojtěch se pohádali před voliči: Přehazovali si zodpovědnost za roušky

Hamáček a Vojtěch se pohádali před voliči: Přehazovali si zodpovědnost za roušky
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
dohady
Ministr zdravotnictví Vojtěch a ministr vnitra Hamáček se nemůžou vůbec dohodnout na tom, jak to celé se zásobováním ochranných prostředků do domovů pro seniory je. Na Twitteru začali debatovat o tom, kdo je za distribuci zodpovědný, a pobavili tím mnoho lidí. Ministr Vojtěch navíc mluví o současné situaci s nakaženými jako o kritické fázi.

V sedmi domovech pro důchodce se potvrdila nákaza koronavirem a ve valné většině chybí ochranné prostředky. Právě na to upozorňoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a naznačil, že za problémem s distribucí stojí někdo jiný, než je ministerstvo vnitra. Tuto kritiku Adam Vojtěch odmítá.

"Nechci vést zbytečnou paniku, ale toto má skutečně na základě rozhodnutí vlády zajistit ministerstvo vnitra. Ale jsme partneři, takže jim rádi pomůžeme, což se teď stalo," reagoval ministr.

Provokace od Vojtěcha a Hamáčkova reakce

Jan Hamáček, ministr vnitra, se zpočátku o nedostatku respirátorů odmítal veřejně bavit, avšak Vojtěch ho pak vyprovokoval jedním ze svých výroků. "Myslím si, že ze záznamu z tiskové konference po vládě 19. 3. je zcela jasné, kdo koho zásobuje," napsal Vojtěch na Twitter.

Na to ministr vnitra zareagoval. "Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu 'dvojí' distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 mil. 'vašich' respirátorů, mohl jsem přivézt 2 mil. 'svých', ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tis. 'půjčovat'," napsal Hamáček, z jeho odpovědi sarkasmus přímo čiší.

Hamáček to chce mít pod kontrolou

Hamáček říká, že v sobotu rozvezlo vnitro 3 miliony roušek a půl milionu respirátorů a teď čeká na další zásoby. "Dvojí" distribuce, tedy rozdělení mezi ministerstvo zdravotnictví a vnitra, nevyhovuje ani krajům, což potvrdil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. On i Hamáček žádají, aby za nákup a distribuci zodpovídalo pouze ministerstvo vnitra.

Kritická fáze epidemie

Adam Vojtěch není ohledně nových nakažených vůbec pozitivní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že s těžším průběhem onemocnění COVID-19 je hospitalizováno zhruba 250 lidí. Z toho jich je mezi 40 až 50 ve vážném stavu. "To číslo určitě není nikterak optimistické, ale musíme vyhodnotit situaci v následujících dnech, zda to bude stabilní trend nárůstu," uvedl Vojtěch.

"Nastává kritická fáze epidemie, kdy uvidíme, jak si stojíme," vyjádřil se Vojtěch k posledním výsledkům. Podle dalšího vývoje se ukáže, zda a jak se budou měnit přijatá opatření. Zmírnění omezení je možné očekávat až po Velikonocích, tedy v polovině dubna. Ministr uvedl, že by se zmírnění mohlo týkat stravovacích zařízení nebo služeb typu kadeřnictví.

Cílem je srazit reprodukční číslo

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik lidí nakazí člověk s koronavirem, se pohybuje kolem 1,6, cílem je srazit ho na 1,2. "Chápu, že lidé potřebují vzduch, ale jakýkoliv kontakt s druhými lidmi je nebezpečný," uvedl ministr a upozornil na to, aby lidé byli zodpovědní v nošení ochranných prostředků a vyhýbali se kontaktu s lidmi.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy