Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Hamáček a Staněk jednali se Zemanem. ČSSD se v pondělí poradí, zda odejde z vlády

Zdroj: Facebook
+ Další fotografie
Politika
AKTUALIZUJEME: Předseda ČSSD Jan Hamáček jednal na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem o tom, zda bude přijata demise ministra kultury Antonína Staňka. Právě Staněk usedl s prezidentem a šéfem ČSSD ke stolu. Jan Hamáček již dříve uvedl, že pokud prezident Staňkovu demisi nepřijme, odejde ČSSD z vlády.

"Z mého pohledu je to tak, že sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si sociální demokracie bude moci rozhodovat, kdo za ni bude ministrem," řekl Jan Hamáček po jednání na Hradě.

Dnes došlo ke kosmetickému posunu. Hamáček oznámil, že Antonín Staněk ve vládě skončí 31. července. Hamáček dále trvá na tom, že novým ministrem kultury bude Michal Šmarda. Toho Zeman jmenovat nechce, Hamáček ale trvá na tom, že ČSSD má právo vybírat si vlastní ministry.

"Sociální demokracie je strana, která má právo rozhodovat o tom, kdo za ni bude vládě," uvedl předseda ČSSD.

V pondělí se sejde předsednictvo ČSSD. Hamáček uvedl, že špičky ČSSD na Šmardovi trvají. Pokud by prezident Šmardu jmenovat nechtěl, odejde ČSSD z vlády. Z toho nemá radost premiér Andrej Babiš (64), který by s ČSSD rád pokračoval v koalici. Pokud by ČSSD z vlády skutečně odešla, musel by se Babiš opřít o podporu SPD, což část hnutí ANO odmítá. Další variantou jsou předčasné volby.

Související články

Další články