Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Zločiny Velké Prahy: Čemu kriminalisté v metropoli doopravdy čelili před 100 lety

Zdroj: Se souhlasem České televize a Pavly Černé
+ Další fotografie
Zločiny Velké Prahy
Nový seriál České televize Zločiny Velké Prahy nabízí ukázku toho, jak to vypadalo s kriminalitou za první republiky. Tehdejší situace byla velmi specifická a tvůrci se z této skutečnosti snaží těžit, jak to jen jde. Vrchní inspektor Hynek Budík v podání Jaroslava Plesla (46), obvodní inspektor Rudolf Havlík, kterého ztvárnil Jiří Langmajer (54), policejní agent Martin Nováček, kterého hraje Denis Šafařík (26), a další musí v seriálu čelit obtížným výzvám, stejně jako vyšetřovatelé ve 20. letech. Co všechno se tehdy vlastně změnilo?

Vznikla takzvaná Velká Praha

Reálie, která je pro seriál natolik důležitá, že je obsažena už v samotném názvu. Kolem hlavního města už od poloviny 19. století rostly nové zástavby jako Smíchov, Karlín, Dejvice nebo Žižkov. Nutnost spolupracovat s vnitřní Prahou byla stále vyšší, po vzniku samostatného Československa navíc bylo třeba vytvořit reprezentativní metropoli. Spojit vše v jeden celek s názvem Velká Praha se podařilo v roce 1922. Právě proto si v seriálu musí Jaroslav Plesl jako povýšený Hynek Budík, zvyklý na centrum s malebnými kavárnami, osvojit práci ve venkovském prostředí. Jak ale konstatuje jeho kolega Rudolf Havlík v podání Jiřího Langmajera "Revír jako revír. V tomhle alespoň bude víc čerstvýho vzduchu."

Kriminalita rostla, zločinci více migrovali

Život po světové válce, která skončila v roce 1918, nebyl vůbec jednoduchý. Lidé se museli potýkat s měnovou odlukou a obtížemi se sehnáním věcí ke slušnému živobytí. Značná část obyvatel se tedy uchylovala ke zločinům, které jim mnohdy nezajišťovaly jen věci nutné k přežití, ale i rozptýlení v podobě drog nebo prostitutek. V okolí Prahy se tehdy navíc objevovali lidé bez domova, v jejichž nešťastných osudech sehrála velkou roli skončená válka. Za první republiky také zločinci nepůsobili jen ve svých rodištích. Začali se daleko více přesouvat z regionu do regionu. Jejich chytání bylo čím dál komplikovanější, což samozřejmě pociťuje i ústřední trojice Zločinů Velké Prahy

Konflikty mezi strážci zákona

Aby toho nebylo málo, některé skupiny obhájců spravedlnosti, které ministerstvo vnitra vedlo k intenzivnější spolupráci, se mezi sebou velmi špatně snášely. Detektivové si museli zvykat na četníky, v jejichž rajónech nyní působili také. Oproti starším kolegům se navíc nadržovalo legionářům. Důvod byl prostý. Legionáři se zasloužili o vznik samostatného československého státu, pomohli nastolení demokracie a konci monarchie a s ní spojené šlechty, zatímco služebně ostřílenější příslušníci kdysi sloužili ještě Rakousku-Uhersku a "císaři pánu". V seriálu na tuto skutečnost naráží zejména inspektor Budík, jehož žena Ilona, kterou hraje Lenka Vlasáková (48), je Maďarka s hraběcím titulem.

Související články

Další články