Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Habermannův mlýn semlel historii. Jak to ve skutečnosti dopadlo s mlynářem

Habermannův mlýn
Zdroj: Se souhlasem Bontonfilm / Foto: KN Filmcompany – Larry Horricks
Předchozí Další
+ Další fotografie
realita vs. fikce

Snímek Habermannův mlýn otevírá jednu z nejkontroverznějších kapitol našich dějin, kterým poválečný odsun Němců bezesporu byl. Nejenom historici, ale i samotní obyvatelé Bludova, kde se děj filmu režiséra Juraje Herze odehrává, kritizovali scénář kvůli velkému množství nepravd. Co bylo ve filmu jinak než ve skutečnosti?

Válečný historický snímek Habermannův mlýn si můžete připomenout dnes večer od 20:00 na programu Nova Cinema. Do jaké míry však můžete věřit v autentičnost v něm zobrazených událostí? Někdy došlo ve scénáři k záměrným úpravám oproti realitě, jindy se může jednat o příklon k odlišné verzi vyprávěného příběhu.

Kde je pravda?

Dlouho nebylo známo, co se s bludovským mlynářem Habermannem vlastně stalo. Ozbrojení muži jej odvedli, do sídla okresního národního výboru jej ale nikdy nepřivedli. Nikdo neměl zdání, co se s ním stalo. Zůstalo u spekulací a vzniklo několik verzí událostí. Filmaři se přiklonili k verzi, která se neukázala jako nejlepší.

Co se s Habermannem stane ve filmu a jak to bylo (s největší pravděpodobností) ve skutečnosti? Ve filmovém zpracování z roku 2010 mlynáře ubijí místní a navlečou na mlýnské kolo. Pokud byste si přečetli knihu od Josefa Urbana z roku 2001 na toto téma, dozvěděli byste se, že Habermanna ubili místní, rozčtvrtili jeho tělo a to pak spálili v bludovských lázních. Tolik fikce.

Osobní msta

A ve skutečnosti? K popisovaným událostem došlo poslední den války, 8. května 1945, kdy byl Habermann porevoluční gardou zatčen. Odváděného mlynáře potkal holič Jiří Pazour, který vytáhl zbraň a Habermanna zastřelil. Tělo pak měl hodit do blízké řeky Moravy. Mělo jít o vyřizování účtů za prohrané peníze v kartách. Vyšetřovací spis obsahuje doznání Jiřího Pazoura, který byl označený za pachatele. Pazourovi pomohla v roce 1946 na svobodu amnestie.

Jsou zde i další rozdíly oproti skutečnosti. Tak například manželka Habermanna nebyla Židovka, ale pocházela z česko-německé rodiny. A obec Bludov neměla (ani nemohla mít) za války českého starostu.

Herz si příběh přibarvil

Režisér Juraj Herz na adresu kritiků uvedl, že netočil dokument, že se příběhem nechal jen lehce inspirovat. Když Habermanna zlynčuje dav lidí, které on před tím chránil, není sice pravdivé, ale zato hodně dojemné.

Se skutečností se neslučují ani jména postav, což však byl záměr. Všechna jména byla změněna. Zůstal jen Habermann, ten se však ve skutečnosti nejmenoval August, ale Hubert.


Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy