Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Gretě Thunberg (18) postavili sochu a lidé zuří: Jsou to vyhozené peníze a kult osobnosti

Gretě Thunberg (18) postavili sochu a lidé zuří: Jsou to vyhozené peníze a kult osobnosti
Zdroj: Profimedia/koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Greta Thunberg
Někomu se za své obrovské zásluhy nikdy nepoštěstí mít sochu v životní velikosti, ale klimatické aktivistce Gretě Thunberg (18) se to podařilo. Už v osmnácti letech má bronzovou sochu, která nyní stojí u britské univerzity. Většina lidí je z tohoto kroku překvapená a nechápe, za co si vlastní sochu zasloužila.

Více než 720 tisíc korun stálo vytvoření bronzové sochy Grety Thunberg, kterou odhalila Winchesterská univerzita v britském hrabství Hampshire. Autorka sochy vysvětlila, že univerzita chtěla Gretu, protože: „je to velmi 'zelená univerzita'. Měli pocit, že Greta bude inspirací pro všechny studenty.”

Jenže odhalení i samotnou sochu odsoudila studentská unie univerzity, protože s nimi tento krok vůbec nikdo nekonzultoval. Britský deník Daily Mail naopak poukázal na to, že vedení školy se tímto krokem chtělo přihlásit k hodnotám udržitelnosti a sociální spravedlnosti, kterou samotná Greta sdílí.

Greta Thunberg vešla do povědomí široké veřejnosti v roce 2018. Tou dobou si jí začali všímat nejen Švédové, ale i země, protože se velmi aktivně zapojovala do protestů za ochranu klimatu. Od té doby se jí naskytlo mnoho příležitostí, které se obyčejným smrtelníkům nestávají. Měla třeba možnost promluvit na půdě Organizace spojených národů nebo se setkala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

Kult osobnosti

Vznik i odhalení sochy vzbuzuje mezi veřejností spíše negativní reakce. „Takové plýtvání penězi. Zajímalo by mě, čí to byl nápad,” sdělil pro Hampshire Chronicle jeden z místních obyvatel. Negativních komentářů se nezdrželi ani Češi, kteří sochu na Gretinu počest nechápou. „Aha, takže každý, kdo se setká s Angelou Merkelovou a promluví na půdě OSN, má právo na svoji sochu? Pořád nechápu, o co se tahle holka zasloužila, nikde jsem se nedočetl, co udělala dobrého pro svoji zemi, nebo dokonce pro tenhle svět?” ptá se jeden.

Další trefně píše: „Takže v rámci vybudování sochy ekologické aktivistky vytěžíme spousta horniny a při velmi neekologickém zpracování získáme slitinu, ze které za pomocí elektrické pece, která ji roztaví, odlijeme sochu.” Komentářů na toto téma je mnoho a většinou jsou negativní. Někteří dokonce píšou, že stavět sochy žijícím osobám bylo zvykem v dobách, kdy se vyznával kult osobnosti, tedy například v éře Stalina.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy