Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Gott slaví: 80 fotek ze života báječného Karla a 80 důvodů, proč ho obdivovat

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 76 fotografií
slavíme s Gottem
Nedělní osmdesáté narozeniny největší české legendy Karla Gotta nutí bilancovat. Mnozí vytahují z jeho života i to nehezké. Pojďme se ale na chvíli zastavit a vzdát raději tomuhle Mistrovi hold. Velmi snadno a lehkým perem jsme našli osmdesát důvodů pro to, aby navždy zůstal v našich srdcích a nikdy už místo v něm neztratil. Podívejte se také na naši obsáhlou fotogalerii z jeho života!

1) Je to borec

Přiznejme si to hned na začátku: Karel Gott je jedinečná osobnost, která tu ještě nikdy nebyla. Dokázal okouzlit miliony po celé generace. Nemá obdoby.

2) Je to národní poklad

Za národní poklad se tu už označoval kdekdo, ale jestli to skutečně o někom platí, je to Karel Gott. A na tom se shodnou všichni.

3) Jeho jméno je značka

A to až taková, že je registrované jako ochranná známka. Cokoli s jeho jménem jde na dračku. A když se řekne Karel Gott, je za tím automaticky punc kvality.

4) Je jak z jiné planety

Jeho profesní dráha je tak zázračná, že už se těšíme, až ve své chystané autobiografii vyjeví, z jaké galaxie k nám ve skutečnosti přiletěl.

5) Žádný druhý Gott už nikdy nebude

Patří do ctihodné společnosti Beatles nebo Michaela Jacksona. Všichni se zrodili v době, která jim přála a neuvěřitelným talentem a pílí se dostali na absolutní vrchol. Takové hvězdy už se nikdy znovu neobjeví.

6) Uznávají ho i v zahraničí

Milují ho v Německu, Rusku, Rakousku a dalších zemích. Je to Zlatý hlas z Prahy.

7) Jeho věhlas pomáhá i nám

Gott rozhodně přispívá svým uměním i k tomu, aby se o jeho rodiště, a tedy i o naši zem, zajímali jeho zahraniční fanoušci.

8) Má skvělý hlas

Jeho neopakovatelnou barvu hlasu nelze neobdivovat, i kdyby byl člověk víc na rock nebo metal.

9) Je zábavný

Vystupoval v řadě talkshow a veselých pořadů, z nichž řada patří do zlatého fondu televizní zábavy.

10) Je skvělým vypravěčem vtipů

Umí skvěle pointovat fóry. I z vážné situace dokáže vybruslit lehkou legrací a shodit napětí.

11) Umí si udělat legraci sám ze sebe

Terčem jeho vtípku nemusí být jen přátelé, ale i on sám. Vůbec nemá problém shodit se před ostatními.

12) Vypořádá se i se stalkingem

Dokázal se shodit i před národem, když třeba s Karlem Šípem (74) natočil zábavnou povídku o svém životě a o nahánění od podivínky V televizi se při té příležitosti ukázal i v negližé.

Připomínal tím jednu z žen, které ho pronásledují. S věřící paní, která mu říkala, že Bůh jí prozradil, že je jeho vyvolená, si pohotově poradil tak, že jí prozradil, že Bůh jeho zase před její existencí varoval.

13) Milovník žen

Během života se po jeho boku vystřídala celá plejáda zástupkyň něžného pohlaví I to na něm posluchačky přitahovalo.

14) Je to gentleman

K dámám se vždy, za všech okolností, choval jako galantní muž ze staré školy.

15) Bije se o čest své dámy

Nebojí se veřejně postavit za svou manželku Mnoha fanynkám kvůli tomu musí připadat jako rytíř.

16) Každý má názor na jeho manželství

Pro české obyvatele a obyvatelky je tak důležitou osobností, že každý a každá z nich má jasný vyhraněný názor na jeho manželství s Ivanou Gottovou (43). Tím se nikdo jiný chlubit nemůže.

17) Umí se rozejít

Žádná z jeho bývalých přítelkyň o něm nikdy nehovořila špatně. Řadu z nich na rozloučenou obdaroval dárkem, třeba bytem, autem, nebo vilou. O matku dcery Dominiky se stará dodnes, když je už ve vážném stavu v domově pro seniory. Přispívá jí finančně.

18) Není skandalista

Nikdy se nenechal nachytat při ničem nekalém. V manželství se zjevně chová jako příkladný muž.

19) Jako by ani neměl špatné vlastnosti

Kolegové o něm říkají, že o nikom nemluví špatně, má rád dobré vztahy s lidmi. Co víc si od takové persony přát?

20) Umí si zajistit loajalitu

Jeho povaha zamezuje jeho bývalým spolupracovníkům v tom, aby snad vynášeli do světa informace z jeho nejniternějšího soukromí.

21) Pomohl republice

Za socialismu na Západě pro republiku vydělával tolik valut, kolik jich nebyla schopno poskytnout ani několik továren najednou.

22) Umí se dělit o bohatství

V naprosté tichosti podporuje řadu charitativních aktivit.

23) Nechlubí se

V souvislosti s předchozím bodem se sluší připomenout, že Karel Gott (79) není z těch, kdo by se svými ušlechtilými dary potřebným veřejně vychloubal.

24) Nefrajeří

Se svým postavením a kontem by mohl dávat najevo, že má majetek. Nemá to ale zapotřebí. Působí skromně, hodnoty má jinde.

25) Rozdává radost

Jednou z nejpozitivnějších věcí na tomto slovutném pánovi je to, že celé generace především žen dokázal podržet v nejhorších chvílích jejich životů a dodat jim energii do dalších dnů. Rozdává tolik radosti, kolik jí moc jiných rozdat neumí.

26) Má herecký talent

Párkrát se objevil i ve filmu, včetně pohádek, a rozhodně si neutrhl ostudu.

27) Je sečtělý

Dá se s ním bavit na jakékoli téma. Miluje historii, politologii a debaty o iluminátech

28) Má i jiné talenty

Dokáže docela zajímavě malovat.

29) Umí odpouštět

Když ho někdo raní, zatvrdí se. Ale když dotyčný přijde a omluví se, Karel Gott umí rozevřít náruč a hodit nesváry za hlavu.

30) Okouzlí i zatvrzelé

Má velké kouzlo osobnosti, které funguje i na ty, kteří jeho zpěv moc nemusí. S takovým charisma se člověk už musí umět narodit.

31) Je nedostižný

Nikdo nemá tolik přátel a tak málo nepřátel jako on. Jestli tedy vůbec nějaké nepřátele má. Mezi kolegy se těší takovému respektu, že by jeden stěží našel někoho, kdo z nich by ho pomluvil. A to se v showbyznysu rovná zázraku.

32) Bez Gotta nejsou Vánoce

Snad každý vyrůstal i na jeho vánočních koledách Mnozí si bez něj nejkrásnější svátky roku neumí ani představit.

33) Umí poutavě vyprávět

Když má povídací, neodtrhnete se hodiny od křesla. Je hodně zajímavým vypravěčem a hlavně: má co říci.

34) Je vděčný

Při žádné příležitosti nezapomíná upozornit, že nebýt spolupracovníků, jeho kariéra by nebyla tam, kde je. Na rozdíl od jiných kolegů umí ocenit ostatní.

35) Podporuje kolegy

Od každého zpěváka nebo zpěvačky by na lusknutí prstem dostal jejich cédéčka zadarmo. Místo toho je ale přímo odmítá a raději kolegy podpoří tím, že si jejich desku sám koupí. A kdykoli ho někdo z nich požádal o účast na křtu, ochotně souhlasil.

36) Je pozorný otec

Až dojemné je někdy jeho povídání o dcerách. Posluchačům se také moc líbí duety se starší z nich

37) Není nafrněný

Od začátku kariéry nezapomíná pozdravit i tu „nejposlednější“ uklízečku v sále, nikdy nikoho neodmítne s žádostí o autogram.

Z koncertů často jezdil až pozdě v noci, dávno po konci vystoupení, dokud se nepodepsal poslednímu v řadě zájemců, kterých vždy na autogram čekalo velké množství.

38) Má obrovskou vůli

I když se mu ještě nedařilo, nepolevil a šel si za svým cílem. I při boji s nemocemi ukázal, jak silná jeho vůle je.

39) Nikdy se nevzdává

Žádný nezdar ho nikdy nezastavil. Ne, že bych jich ale v životě zažil příliš.

40) Je přeborník v počtu desek

V Česku a na Slovensku prodal tolik vinylů a cédéček, že už asi nikdy nenajde přemožitele. A když už, tak nejspíš až za pár set let.

41) Zná ho každý

Zatímco sportovce včetně Jágra vnímá „jen většina“, Gott je hvězda pro sto procent obyvatel republiky. Co se týká proslulosti a respektu, nikdo se mu nevyrovná.

42) Vždy je dokonale oblečen

Pokaždé by mohl vyhrát módní policii. Je to elegán, který na svoje ustrojení pečlivě dbá.

43) Za všech okolností profesionál

I kdyby se dělo cokoli, padaly trakaře a řádil tajfun, když Karel Gott přijde do studia nebo na pódium, nic jiného na světě neexistuje, jen obecenstvo, pro které zpívá. Vždy je perfektně připravený a taky se jen výjimečně zpozdí.

44) Stále štramák

Přestože i k němu je čas neúprosný, když si začal pěstovat bradku, spousta žen šla do kolen. Je pro ně stále okouzlující a pro některé teď o to víc. I jako kmet vypadá skvěle.

45) Skvělý vzor i pro děti

Řada zpěváků má tak rozervané duše, že si je snaží bezúspěšně léčit alkoholem nebo drogami. Gott se napije rád, ale rozumně a velmi střídmě. Nedělá ostudu, a tak je dobrým příkladem pro omladinu.

46) Nekleje

Sice má v soukromí rád i lechtivější fórky, ale asi by se nenašlo moc lidí, kteří by se mohli chlubit tím, že ho slyšeli mluvit sprostě. Což je dobře, k osobnosti Karla Gotta by to stejně nikomu nesedlo.

47) Nevadí mu kritika

Pokud se někomu něco nelíbí na výkonu Karla Gotta, nemusí kolem něj chodit po špičkách a může s ním mluvit asertivně. Nikdo kritikovi nezaručí uznání za to, že se nebál vyřknout nelichotivý názor, ale zpěvák o jeho slovech bude zaručeně usilovně přemýšlet, protože chce vždy podat stoprocentní výkon.

48) Nesnáší pochlebování

Kdyby byl samožer, může si od rána do večera číst dopisy svých příznivců nebo jich pár pozvat k sobě domů a nechat se obdivovat.

Karel Gott si ale prý chválu nepamatuje, zato když mu někdo něco vytkne, ví to i za desítky let.

49) Nebojí se ani mladých na festivalech

Před pár lety překvapil, když se objevil i na rockovém festivalu. A tvrdé vlasaté máničky s ním v počtu desítek tisíc zpívaly celý jeho známý repertoár. Byl to úspěch!

50) Miluje experimenty

Když k němu někdo přijde s nějakým originálním nápadem, který Gott ještě v životě nezkusil, má skoro jisté, že do toho zpěvák půjde. Nebojí se jít do neznáma.

51) Nežije minulostí

Někteří interpreti mají za život jeden až dva hity, Karel Gott ale nemusel pokaždé chodit do televizí a rádií s Lady Carneval nebo Dám dělovou ránu. Lidi naštěstí vždy zajímala i jeho aktuální tvorba.

52) Podporuje mladší kolegy

Nefrajeří na osmnáctileté dětičky z různých talentových soutěží. Se svým věhlasem by určitě mohl, místo toho je ale povzbuzuje a chválí. Sám ví, jak těžké je začínat. A obzvlášť tolik let po Gottovi.

53) Nebojí se zdravě naštvat

Je téměř vždy milý a pozorný. Ale ve velmi výjimečných případech se umí i naštvat a svou zlobu dát rázně najevo. Prostě je to člověk z masa a kostí, ne nějaký vyumělkovaný produkt marketingu.

54) Zlobí se potichu

Když Karel Gott zuří, nelétají židle a stoly, ani se netříští okenní tabulky. Mistr mluví tlumeně, ale tak důrazně, že by se provinilec pomalu začal stydět rovnou raději i za rozpoutání druhé světové války.

55) Je nesmrtelný

Bohužel i jeho tělesná schránka jednou (a pevně věříme, že za strašně dlouho) vypoví službu, jméno Karla Gotta ale bude žít dál. Možná i mnoho staletí. Tolik toho udělal!

56) Je v učebnicích

Už dnes je žijící legendou a dětičky ho mají v učebnicích. Časem o něm v knížkách budou ještě mnohem obsáhlejší kapitoly.

57) Pořád je normální

Sláva mu nestoupla do hlavy a nemá potřebu říkat: „Víte, kdo já jsem?“ Zůstal obyčejným člověkem, i když obyčejný rozhodně není.

58) Umí předpovídat budoucnost

U několika svých kolegů na počátku jejich kariéry správně předpověděl, že z nich jednou budou velké hvězdy. Například u Michala Davida (58).

59) Fanoušci přednější než zdraví

Kromě pár výjimek (například když úplně přišel o hlas nebo když bojoval s rakovinou) za většinu své kariéry nezrušil jediný koncert.

Zpíval i se čtyřicítkami horečkami nebo po smrti rodičů. Obdivovatelé měli přednost před jeho soukromím nebo zdravím.

60) Vyjde s každým

Dokáže se bavit s člověkem s pěti vysokými školami i s frézařem, který sotva zvládá malou násobilku a z gramatiky měl čtyřky. Má tolik sociální inteligence, že se dokáže přizpůsobit každému, kdo stojí proti němu.

61) Je zajímavý

I ten, kdo si zrovna nepouští jeho songy, musí uznat, že na články o zpěvákovi kliká. Je to zkrátka zajímavý chlap se zajímavým osudem a vyjadřováním.

62) Je věrný

Celý život zůstává se stejnými hudebními spolupracovníky. Nemusí je měnit jen kvůli nějakým módním vlnám.

63) Dává prostor novým lidem

Přesto se nebojí natočit nové věci i s úplnými nováčky.

64) I z ledničky vykukuje tak nějak hezky

V obdobích, kdy byl skoro v každém zábavním pořadu a ve všech magazínech a novinách, se jeden pomalu mohl bát, jestli na něj za chvilku hlava Karla Gotta nevykoukne i z lednice nebo z WC. Na rozdíl od ostatních slavných mu to ale každý odpustil, protože Káju má zkrátka každý rád.

65) Neplete se (moc) do politiky

Sice má jasný názor na světovou politiku nebo třeba na uprchlickou krizi, na rozdíl od řady svých hvězdných kamarádů ale veřejně nedává přímo najevo, koho bude volit. Chce zůstat zpěvákem pro všechny, a tak netouží po tom, aby některé odradil podporou nějaké politické strany nebo kandidáta na prezidenta. V tom by si z něj někteří lidé mohli vzít příklad.

66) Už to mnohokrát nečekal

Do předloňského ročníku Slavíka jsme se řadu let těšili na to, až bude Gott říkat, že tenhle rok to opravdu, ale opravdu nečekal. Bylo to roztomilé a vždy stejně vtipné.

67) Nepřetvařuje se

Tak, jak ho znají diváci z televize, takový je i v soukromí. Vůbec nemá dvě tváře. Možná i proto je tak výborný, že je stále stejný.

68) Nenechá se rozhodit

Máloco a málokdo ho v životě vyvedlo z míry. Asi jen hrstka lidí ho viděla plakat. Ve většině situací, i když byly vypjatější, zachoval chladnou hlavu.

69) Zpěvem zaujme i v pozdním věku

Jeho hlas samozřejmě nemá takové grády, jaké měl dvacet let zpátky. U romantických tenorů tomu prostě tak je. Jenže i tak dokáže songy natolik procítit, dát do nich emoce a zkušenosti, že je jeho zpěv možná dnes ještě zajímavější než dřív.

70) Fanynky udržoval v naději až do 68 let

Skoro celou kariéru se snažil nepřipravit své obdivovatelky o teoretickou možnost, že by se mohly stát jeho ženou. Až před dvanácti lety neodolal a konečně poprvé v životě stanul před oltářem.

Vděčné podporovatelky mu ale rozhodně nic nevyčítaly, naopak kvitovaly, jak dlouho jim zachovával možnost snít si o něm.

71) Je největší žijící Čech

V roce 2005 se umístil na desátém místě ankety Největší Čech. A to jako nejvýše postavená žijící osoba. Oprávněně.

72) Nesnášel ho Husák

Řada lidí ho sice kritizuje za spolupráci s bývalým režimem, čemuž se vždy bránil tím, že jen chtěl zpívat lidem, ale možná by kritiky mohl uzemnit jeden fakt. Bývalý socialistický prezident Gustav Husák ho tvrdě kritizoval za to, že chce žít v socialismu a chovat se jako v kapitalismu. Přesto to ale miláček národa přestál, zato soudruha si dnes už skoro nikdo nepamatuje.

73) Pomohl utiskovaným

I v dobách hluboké totality, kdy se sám vídal s mocipány, aby si udržel možnost zpívat davům a jezdit i do zahraničí, se nebál postavit za ty, které režim nemusel. Vděčně na to vzpomíná například Jiří Suchý, podle kterého si ho Mistr prosadil na desku, a hned čtyřmi písničkami, přestože byl tehdy zakladatel Semaforu v klatbě a desky jiných umělců s jeho songy šly rovnou do spalovny. Hezky o něm v této souvislosti mluvil i Petr Novák nebo Marta Kubišová Pomáhal například i manželce Alexandra Dubčeka. A nebál se ani pohádat s estébákem o tom, že sovětské tanky tu nemají co dělat. Pokud ho tedy chce někdo za chování v totalitě kritizovat, měl by vzít v potaz i tyto věci, na které se rádo zapomíná.

74) Nerozhazuje peníze

Mohl by si objednat soukromý tryskáč, ale lidé ho kolikrát mohli potkat v letadle v běžné ekonomické třídě.

75) I přes alergie miluje zvířata

Karel Gott trpí silnými alergiemi, i tak to v jeho domě na Bertramce chvílemi vypadá jako v zoo. Co by pro děti a pro lásku k fauně neudělal!

76) Nebál se dělat i rukama

Původně se učil na elektromontéra, takže ví, co znamená tvrdě pracovat.

77) Miluje republiku

I když jednou emigroval, nakonec se mu zastesklo po československých fanoušcích a velmi rychle se zase vrátil.

78) Už třicet let zpívá proti své vůli

V roce 1990 se rozhodl ukončit kariéru. Naštěstí pro nás byl úspěch rozlučkového turné tak obrovský, že svoje rozhodnutí přehodnotil a lidem dělá hudbou radost doteď.

79) Je symbolem revoluce

Když v listopadu 1989 vystoupil na demonstraci a s Karlem Krylem zazpíval hymnu, začalo být celému národu jasné, že konec vlády jedné strany už je jistý. Do té doby to totiž tak jasné nebylo, ale jakmile se na balkóně Melantrichu na pražském Václavském náměstí objevil i tento zpěvák oblíbený i za normalizace spolu se zakázaným Krylem, byl to pro republiku jasný důkaz konce KSČ a také jakýsi symbol usmíření.

80) Je bojovníkem proti drogám

V devadesátých letech jako jeden z prvních tvrdě vystoupil proti drogám. Naprosto jasně je odsoudil. Dočkal se za to i posměšků, ale zpětně zaslouží uznání.

Související články

Další články