Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Gorily mohou zachránit život: Stejný případ se stal už před 20 a 30 lety. Mohl Harambe žít?

Tyto děti i gorily přežily. Musel tedy Harambe zemřít?
Zdroj: reprofoto youtube.com
Do gorilího výběhu v zoo Cincinnati spadl před třemi dny čtyřletý chlapec a zaměstnanci se rozhodli zvíře zastřelit. Vlna kritiky se snesla jak na ně, tak na matku chlapce. Podle některých gorilí samec Harambe mohl žít. Před dvaceti lety se totiž stal už podobný případ, kdy dítě spadlo do gorilího výběhu. Gorila chlapce zachránila.

Podobný scénář, při kterém tříletý chlapec spadl do gorilího výběhu, se stal už před 20 lety v zoologické zahradě v Chicagu. Osmiletá gorila si vzala dítě do náruče a odnesla ho do bezpečí zaměstnancům zoo, zatímco na zádech měla svoje novorozené gorilí miminko.

O dítě pečovala a starala se jako o svoje vlastní. V žádném případě mu nechtěla ublížit. Gorily mají ochranitelskou povahu a neútočí. Chlapec, který nebyl nikdy identifikován, měl jenom zlomenou ruku, poškrábaný obličej a strávil 4 dny v nemocnici.

Tentokrát spadl do ohrady ke gorile čtyřletý chlapec a podle všeho byl v nebezpečí, protože gorilu to zmátlo. Všichni teď útočí na chlapcovu matku a na zaměstnance zoo, kteří Haramba zastřelili. Podle videozáznamu gorilí samec Harambe chlapci ublížit nechtěl, video se ale dostalo na veřejnost až po tom, co ho zastřelili.

Zoo se brání tím, že udělali správné rozhodnutí, protože gorila chlapce táhla za sebou a chovala se nevyzpytatelně. „Střílení jsme nebrali na lehkou váhu, ale život dítěte byl v nebezpečí. Pokud se jedná o gorilu, tak jsme nemohli riskovat,“ říkají zaměstnanci zoo s tím, že by se rozhodli znovu stejně.

Podle biologa Jeffa Corwina se zachovali zaměstnanci správně. Každá gorila, stejně jako lidé, má jinou osobnost a nemohli se řídit případem, který se stal před dvaceti lety. Tehdy šlo totiž o samici, zatímco tentokrát šlo o samce. Gorily jsou bližší lidem než zvířatům. Takže je možné, že gorilí samice se na dítě dívá víc ochranitelsky a citlivě.

Další případ, kdy spadlo dítě do gorilího výběhu, se stal i před třiceti lety v zoo v britské Jersey. Pětiletého chlapce Levana z Británie po pádu ochraňoval gorilí samec Jambo před ostatními gorilami z výběhu, které ho obklopily. Muži je dnes 35 let a i přes to, že přežil a gorila ho chránila, se zastřelením Haramba souhlasí.

„Když se dívám na to video z Ameriky, všechno se mi to vrací. Cítím jak s tím chlapcem, tak i s tou gorilou. Museli ji usmrtit? Dobře, on neznal svoji sílu v porovnání s dítětem, žil v zajetí a nikdy se nedotkl lidského tvora,“ řekl Levan.

„A pak ho chytil a vlekl ho hrozivou rychlostí. Čtyřleté dítě je malé a křehké, snadno se zraní, takže udělali dobré rozhodnutí pro záchranu chlapcova života,“ myslí si muž, který před třiceti lety také spadl do gorilího výběhu.

Související články

Další články