Když se před jedenácti lety narodil malý uzlíček jménem Moja, celá republika jásala a gorilka se stala miláčkem národa. Nejblíž k ní měl její „lidský tatínek“ Marek Žďánský, který celý život zasvětil gorilám a dalším lidoopům.

Před čtyřmi lety se rozhodlo, že Moja odcestuje do Španělska, aby tam mohla založit rodinu. A povedlo se. Před dvěma lety porodila své první děťátko. Marek na svou chlupatou kámošku nikdy nezapomene a jezdí ji navštěvovat.

„Každý rok během dubna či května se za ní vydám, abych se ujistil, jak se má. A také jí vždy chci dát vědět, že jsem na ni nezapomněl. Je až k neuvěření, že mě vždy pozná. Když jsem se byl poprvé podívat na její mládě, tak mě v davu lidí za sklem poznala a přinesla mi ho ukázat,“ vyprávěl pro eXtra.cz se slzami v očích Marek.

O Moju se sice láskyplně staral, ale do přímého kontaktu s ní přišel jen jednou. „Zachránil jsem jí život, když se topila, to jsem ji poprvé a naposledy držel v náručí. Vždycky si ji máma hlídala. Ale pro nás oba to byl natolik silný okamžik, že asi proto si mě pořád pamatuje,“ tvrdí ošetřovatel.

A když se za Mojou nemůže jet podívat, tak jí každý rok k prosincovým narozeninám pošle bednu plnou pochutin a pamlsků, které gorila miluje.

„Nikdy na ni nezapomenu. Chci jí udělat radost. Zvířata si to uvědomují a dokáží se vám svou láskou odvděčit,“ dodal Žďánský.

Ten nám poskytl i dojemné video a fotografie, jaké pořídil při setkání se svou chlupatou chovankou. Jen se podívejte, že láska mezi zvířaty a lidmi opravdu existuje.