Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Google prozradil, co Češi v roce 2020 nejvíc hledali: Slunečná, Jolanda a hlavně koronavirus

V roce 2020 Češi na Googlu hledali především informace ohledně koronaviru, prezidentských voleb v USA i celebrity z popkultury.
Zdroj: koláž eXtra.cz
+ Dalších 16 fotografií
ROK 2020
Jako každý rok Google poskládal do žebříčku nejvyhledávanější dotazy či trendy roku 2020 v Česku, o které se lidé zajímali v předchozích 12 měsících. Ty obvykle věrně ilustrují, co významného se v české krajině v daném roce odehrálo. Přinášíme vám kompletní přehled vyhledávání na Googlu za rok, který by leckdo nejraději vymazal z kalendáře.

Internetem pochopitelně nejvíce fičela témata týkající se pandemie COVID-19. Tato nemoc je v TOP 10 zastoupena hned třikrát. Najdeme v něm také oblasti s ní úzce související. Konkrétně Google Clasroom, který školám umožňuje zdarma vytvářet, rozesílat nebo známkovat výukové materiály, nebo Office 365, tedy soubor cloudových služeb poskytovaných firmou Microsoft na bázi předplatného.

Češi hodně vyhledávali i informace o seriálu Slunečná, ale i zprávy o Netflixu a podzimních volbách do krajských zastupitelstev

Hlavní trendy roku 2020:

1) Koronavirus

2) Volby USA

3) ČT 24

4) Google Classroom

5) Ministerstvo zdravotnictví ČR

6) Office 365

7) Netflix

8) Slunečná

9) Příznaky koronaviru

10) Krajské volby v ČR

České osobnosti roku 2020: Prymula, Vojtěch a Flegr

Mezi zajímavými postavami roku, které podle údajů z vyhledávání nejvíce rezonovaly veřejným prostorem, jednoznačně převládají muži, kteří se letos postupně vystřídali v čele rezortu zdravotnictví (Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný). Nechybí ani profesor Jaroslav Flegr, již nesmrtelně zapsaný do historie apokalyptickými vizemi o „mrazácích na ulicích naplněnými až po okraj mrtvolami“.

Žebříček také dokazuje stoupající oblibu Kamila Bartoška alias Kazmy Kazmitche V první desítce také narazíme na Jordana Haje a Evu Burešovou Oběma popularitu přinesla televizní show Tvoje tvář má známý hlas, v případě Evy Burešové ale primárně seriál Slunečná. Nechybí ani zpěvák, kytarista, textař a bývalý frontman kapely Mandrage:https://www.extra.cz/tema/mandrage Vít Starý, který zaujal svými drogovými excesy a opuštěním kapely.

Nejhledanější lidé v Česku:

1) Roman Prymula

2) Adam Vojtěch

3) Jaroslav Flegr

4) Kazma

5) Jordan Haj

6) Monika Bagárová

7) Eva Burešová

8) Jan Blatný

9) Nela Slováková

10) Vít Starý

Zahraničí 2020: Americký prezident, herci, zpěváci a Čekovský

K nejhledanějším osobnostem letošního roku patřilo duo Joe Biden a Donald Trump, společně soupeřící o čest sedět následující čtyři roky ve washingtonské Oválné pracovně Bílého domu. Není divu, že podobně na tom byla i Kamala Harris, nová viceprezidentka USA.

Do politické sféry spadá také britský premiér Boris Johnson a, pro některé možná překvapivě, i severokorejský diktátor Kim Čong-un Z dalších zahraničních celebrit v Česku, podobně jako vloni, bodovala mladá americká zpěvačka Billie Eilish nebo slovenský hudebník, zpěvák, skladatel, komik a moderátor Marián Čekovský, kterého k popularitě postrčil porotcovský post v SuperStar.

Zahraniční osobnosti roku 2020

1) Joe Biden

2) Donald Trump

3) Billie Eilish

4) Kamala Harris

5) Kim Čong-un

6) Tom Hanks

7) Boris Johnson

8) Marián Čekovský

9) Vera Wang

10) Adele

Úmrtí 2020: Jolanda v první desítce

Google každoročně sestavuje i žebříček, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé následně vyhledávali. V tom letošním se objevují sportovci Kobe Bean Bryant (basketbal) a Diego Maradona (fotbal), ale také herci Chadwick Boseman, Sean Connery a Kirk Douglas

Nechybí ani George Floyd, jehož smrt po zásahu policisty odstartovala silnou vlnu pokojných i násilných protestů, namířených proti projevům rasismu a policejnímu násilí.

Zajímavostí je sedmá pozice kartářky Jolandy, známé díky vysílání EZO TV i TV Barrandov a neotřelému jazykovému projevu. V pořadí tak předstihla bývalého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu i oscarového režiséra Jiřího Menzela

Smutná loučení roku 2020:

1) Kobe Bryant

2) Chadwick Boseman

3) Diego Maradona

4) Eva Pilarová

5) George Floyd

6) Sean Connery

7) Jolanda

8) Jaroslav Kubera

9) Kirk Douglas

10) Jiří Menzel

Televize 2020: Jsme národem kuchařů

Náladu si Češi zvedali prostřednictvím seriálů a filmů. Vyhledávání vévodila již uvedená Slunečná. Diváky zaujal i sociální experiment Svatba na první pohled V TOP 10 objevíme i česko-slovenskou verzi reality show Zlatá maska nebo Experiment 21 s pornohvězdou Daisy Lee

České televizní pořady:

1) Slunečná

2) Svatba na první pohled

3) Peče celá země

4) MasterChef

5) SuperStar

6) Experiment 21

7) Sestřičky Modrý kód

8) Zlatá maska

9) Tvoje tvář má známý hlas

10) Český lev

Jak? 2020: Pandemie, kam se podíváš

Stále častěji se uživatelé na vyhledávač obracejí s otázkami, jak řešit každodenní situace. I zde čelo žebříčku dominantně ovládl COVID-9 tematicky se dotýkající šesti z deseti dotazovaných okruhů. Zapomenuti tak jsou oba poslední vítězové, konkrétně výroba slizu (2018) a lidová tradice v podobě postupu pletení pomlázky (2019).

Návody roku 2020:

1) Jak vyrobit roušku

2) Jak nosit roušku

3) Jak naladit ČT 3

4) Jak vyrobit dezinfekci na ruce

5) Jak upéct husu

6) Jak se projevuje koronavirus

7) Jak dlouho budou zavřené školy

8) Jak vyndat klíště

9) Jak volit

10) Jak funguje eRouška

Související články

Další články

Nejnovější kauzy