Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Golfský proud se možná brzy zastaví: Pokud ano, čeká nás apokalypsa

Atlantský oceán
Zdroj: Pixabay
změny klimatu

Klimatičtí vědci zaznamenali varovné signály kolapsu Golfského proudu. Pokud by k tomu došlo, mělo by to katastrofické následky pro celou planetu.

S varovnou zprávou přišel tým vědců, který zkoumal slavný Golfský proud. Tato "oceánská dálnice" v Atlantiku má vliv na počasí ve velké části světa, nejvíce však v Evropě, Americe a částech Afriky.

Jak uvedl deník Guardian, výzkum u Golfského proudu zjistil „téměř úplnou ztrátu stability za poslední století“. Proudy jsou na svém nejpomalejším bodu za nejméně 1600 let. Co je však hrozivé, nová analýza ukazuje, že se Golfský proud může dokonce úplně zastavit.

Taková událost by měla katastrofické důsledky po celém světě. Vážně by to narušilo monzuny, na kterých jsou závislé miliardy lidí v Indii, Jižní Americe a západní Africe. Zároveň by to způsobilo rostoucí bouře a snižování teplot v Evropě a vzestup hladiny moře na východním pobřeží USA. Dále by to ohrozilo amazonský deštný prales a antarktické ledové příkrovy.

Zatím se přesně neví, kdy by ke kolapsu mohlo dojít. Může to být do deseti či do dvou let, nebo také až za několik staletí. Ale kolosální dopad, jaký by to mělo, podle vědců znamená, že to nikdy nemůže lidstvo dopustit.

"Známky destabilizace, které jsou již viditelné, jsou něco, co bych nečekal a které mi připadají děsivé," uvedl k problematice Niklas Boers z Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu v Německu, který zkoumání provedl. Cílem by tak podle vědců mělo být zastavit vypouštění škodlivých emisí co nejdříve.


Související články

Další články