Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

GLOSA: Záhada kolem pevných linek Vladimira Putina. Válka se ale nevyhlašuje esemeskou

GLOSA: Záhada kolem pevných linek Vladimira Putina
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další

V souvislosti s ruskou "mírovou invazí" se objevily fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, jak sedí ve své pracovně a je obklopen poměrně podivnou technikou. Zatímco jsme zvyklí na to, že technologie obklopující nás jsou mnohem modernější, než vidíme na fotkách, Putin má na stole několik velmi staře vypadajících telefonů, fax a podobné relikty minulosti. Internet se okamžitě zaplnil vtípky, že se Putin rád obklopuje starým harampádím. Realita je ovšem docela jinde.

Vladimir Putin sedí uprostřed své pracovny za luxusním stolem z exotického dřeva, za ním vlajky Ruské federace. V jeho okolí je vidět velké množství techniky. Velká televize, klávesnice od počítače. Ale co ty staré telefony? Většina z nás nedržela sluchátko klasického telefonu pořádně dlouho, u jednoho z nejmocnějších lidí planety pak tyhle kusy pomalu historické techniky působí, jako by prezidentoval nějaké zemi třetího světa. Důvodem však není nerozvinutost Ruska, ale hlavně bezpečnost.

S trochou nadsázky se dá říci, že to zná každý prezident. Když stojíte v čele země, která má mnoho nepřátel, není divu, že se mohou objevit lidé, kteří mají zájem zjistit vaši komunikaci s okolím. Bezpečnostní opatření v okolí hlav těchto států jsou natolik přísná, že i vlastnictví mobilního telefonu je obrovským bezpečnostním rizikem. Americký prezident třeba chytrý telefon vlastnit může, nesmí z něj ale telefononovat a každý měsíc jej musí odevzdávat bezpečnostní službě, která provádí jeho vymazání. Dělal to tak Barack Obama, Donald Trump se kvůli odevzdávání telefonu rozčiloval, ale pravděpodobně mu to nic platné nebylo.

V Rusku jsou kyberbezpečností posedlí ještě více a Vladimir Putin dokonce podle informací z roku 2021 mobil dokonce vůbec nevlastní. Potvrdil to minulý rok v září, když se jej na bezpečnostní konferenci ve Vladivostoku moderátor zeptal, zda vlastní mobilní telefon. Ruský prezident vyvrátil všechny spekulace obsáhlou odpovědí "Ne". Pro někoho, jako je bývalý šéf buňky KGB, je v i dnešní době mobilní telefon příliš velké riziko.

Drátový telefon má prostě jednu obrovskou výhodu. Všichni hackeři světa jsou na něj krátcí a abyste mohli takový telefon odposlouchávat, budete potřebovat mnohem více než ve filmech zprofanovaného uhrovitého mladíka sedícího za počítačem. A rozhodně se to neděje jen v Rusku. Existuje nespočet fotografií amerických prezidentů, kteří drží v ruce sluchátko s drátem. Vnímat to jako symbol slabosti či zastaralosti je však důkazem spíše vlastní neznalosti.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy