Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

GLOSA: Ve světě ho uznávají, u nás nerespektují. Procházkovo 10. místo ve Sportovci roku je českou ostudou

Jiří Procházka se stal šampionem polotěžké váhy UFC.
Zdroj: Se svolením Jiřího Procházky
+ Další fotografie
Glosa

Vůbec poprvé v historii ankety Sportovec roku se do první desítky dostal MMA zápasník. A byť to samo o sobě je velký průlom, umístění Jiřího Procházky je také velkou ostudou. Nikoli však nedávného, a pokud by se nezranil, pravděpodobně i stále současného šampiona polotěžké váhy UFC, ale především omezených sportovních novinářů, kteří ho v drtivé většině umístili na poslední místo hlasovacích tiketů. Co na tom, že Procházka vytvořil světový úspěch na úrovni olympijského zlata a Českou republiku v krátké době proslavil jako málokdo. 

Hned na úvod by bylo dobré si říci, kdo volí Sportovce roku. Nejde o žádnou cenu popularity, nýbrž má jít o odborný názor vybraných a především zkušených členů Klubu sportovních novinářů. A dovolím si dodat, že také omezených a zamrzlých v čase. Jak jinak si vysvětlit, že nyní již bývalý šampion UFC Jiří Procházka, který se postaral pravděpodobně o největší český sportovní průlom letošního roku, skončil na desátém místě letité ankety?

Budiž, stalo se tak vůbec poprvé v historii, co se MMA zápasník vůbec dostal do elitní desítky, jenže v ní Procházka dostal od novinářů nejvyšší počet posledních míst. Ostatně sám neskrýval mírné zklamání. „Anketu nevnímám nějak extra důležitě, protože jsem byl už seznámen s tím, že hodnocení probíhalo pouze u určitých vybraných novinářů, a nejsem si jistý, jestli jsou vůbec seznámeni s mým sportem,“ řekl zápasník, který se kvůli zranění vzdal šampionského pásu, pro iSport. A má pravdu.

Krátkozrakost a arogance

Sportovce roku by měli vybírat největší odborníci na sport u nás a já vůbec nepochybuji, že jsou mistry svého řemesla, jenže nyní ukázali svou velkou omezenost a až arogantní ignoranci. Sám se znám s řadou sportovních novinářů a často se setkávám s názorem, že MMA není sport. Že je to už jen násilí a z těchto důvodů to také ignorují. Ti samí lidé však uznávají jako sport box, ostatně je i na olympiádě. Stejně tak judo. Řecko-římský zápas už snad ani nemusím zmiňovat. A co jiného je MMA než mixem těchto a dalších sportů?

Že u toho teče krev? Sledoval proboha někdo zápasy Muhammada Aliho nebo Mikea Tysona? Co taková bitva Lennox Lewis verus Vitalij Kličko? Krev létala na všechny strany a oba boxeři odcházeli z ringu zmalovaní jako plátno od Pollocka. Ano, v MMA jsou otevřené rány, svalová zranění, zlomené kosti, ale ty jsou i v jiných sportech. Jen z toho důvodu ignorovat MMA, který je divácky jeden z nejpopulárnějších současných sportů, je skutečně krátkozrakost.

Nejtvrdší příprava mezi sporty

Netroufnu si tvrdit, zda zmiňovaní novináři vůbec někdy dělali nějaký sport a pokud ano, kdy to naposledy bylo, ale já osobně se hned několika sportům věnuji odmala, vyzkoušel jsem si i přípravu na MMA. I proto vím, jaká je za tím dřina. Jenže hlasující novináři o tom zřejmě nemají ani páru, čehož si je vědom i Procházka. "Jestli vůbec vědí (novináři), jakou přípravu… a jakým způsobem ty největší světové zápasy probíhají," ptal se marně sám sebe. Odpověď přitom dobře znal.

Zápasník MMA přitom musí skloubit hned několik stylů a technik, není to jen postoj, nebo pouze zem, musí mít zvládnuté obojí, neustále je v zápřahu, přípravy jsou tvrdší než jakékoli jiné, rehabiltace po zápase jakbysmet. Do toho všeho, chce-li být člověk šampionem, musí chtě nechtě přidat vynikající fyzičku. Vydržet celých pět kol, a Procházka to v titulovém zápase s Teixeirou jasně ukázal, je naprosto zásadní a také velmi náročné.

Ocenění za dřívější zásluhy i popularitu

Nechci však rozporovat vítěze ankety, kterým se znovu stala Ester Ledecká. Sama je famózní ve své disciplíně. Ani netvrdím, že Procházka by měl v anketě triumfovat. Avšak podivuji se, že se před zápasníkem umístila Barbora Špotáková, což, nezlobte se, je spíš pro její, klobouk dolů, dlouhověkost a také trochu za dřívější zásluhy. Nebo třetí David Pastrňák. Miluji hokej, pro fanoušky vymodlený bronz na MS byla zčásti útočníkova zásluha, v NHL boduje stabilně. Jenže loňskou sezonu neměl ani zdaleka tak dobrou jako tu předchozí nebo letošní. Klubový úspěch nula.

Zato Procházka dosáhl něčeho, co se rovná zlaté medaili na OH. Stal se historicky prvním Čechem, který urval titul v UFC. A jakým stylem! Jenže kvůli několika páprdům, kteří volají po modernizaci českého hokeje a fotbalu a jaksi zapomněli modernizovat sami sebe, se u domácích odborníků uznání nedočkal. A to je ta největší ostuda českého sportu!

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy