Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Glosa: Souboj manželek vyhrála žena Petra Fialy, Monika Babišová jako by Andreje radši neviděla

Jana Fialová si myslí, že její manžel je borec.
Zdroj: Se souhlasem TV Nova
+ Další 2 fotografie
GLOSA

Předvolební debata lídrů tří nejsilnějších uskupení v TV Nova byla proti Superdebatě na ČT mnohem zajímavější. Usnulo u ní jen pár diváků, lidé si mohli potvrdit, že Andrej Babiš jede místo věcné politiky konfrontační, všechny úspěchy vydává za své, ale za nezdary může když už ne Kalousek, tak Ivan Bartoš a opozice vůbec nebo „zlá EU“. Nejlépe ze všech působily ale manželky pánů.

Andrej Babiš zklamal

Obávám se, že i ten, kdo nemá v lásce ODS a Piráty, po téhle čtvrteční předvolební diskusi nemohl tvrdit, že by v ní nejlíp působil právě aktuální předseda vlády. Nejvíc štěkal na ostatní, hašteřil se jak bůh sváru, jako zodpovědný státník ale vůbec nepůsobil.

A zároveň je smutné, že pokud člověk není zapřisáhlý volič Andreje Babiše, těžko na jeho projevu z této, ale i dalších debat, najde něco pozitivního. Vše dobré zařídil on, za vše, co se nepovedlo, mohl dřív Kalousek, teď opozice, Piráti, Evropa a všichni ostatní. On nikdy. Neexistuje.

Útoky na pudy

Především Ivana Bartoše mnohokrát napadal tvrzeními, co všechno chtějí Piráti zdražit a zdanit, ačkoli je to zcela proti všem jejich prohlášením. Jenže útočit na ně ze všech stran se v posledních měsících vyplatilo, rapidně jim klesly preference, tak proč nehrát tu samou písničku dál?

ODS zase podle něj nemá ráda důchodce, což je sice zajímavé tvrzení, ale podložené je jen pocity premiéra. Ale strašení na někoho funguje.

Nevoní mu demokracie?

Stejně tak zajímavé je do úmoru opakované tvrzení o zeleném pirátském parlamentu, který chce zrušit jako nepotřebný (asi se mu nelíbí, že europoslanci jsou voleni v demokratické přímé volbě, raději by o všem rozhodoval sám). Členka jeho hnutí je přitom místopředsedkyní té „zlé instituce“…

Andrej Babiš také ví, že na voliče funguje bubák migrace, takže s ní chce bojovat, a hlavně s pašeráky, s nimi ale mohl bojovat posledních šest let a kde nic, tu nic.

Vyhrály manželky

Zaujalo mě, že šéf někdejších modrých ptáků Petr Fiala a Ivan Bartoš seriózně slibovali důchodovou reformu, která má vyřešit problémy státních financí na desítky let, zatímco Andreje Babiše zajímají jen dárečky seniorům tady a teď a jako by „po nás potopa“.

Vlastně nejzajímavější ale byla z celé debaty prohlášení manželek trojice.

Odpovídaly na otázku, proč by pánové měli být premiéry. Sympatická Jana Fialová mluvila věcně, manžela označila za borce a v mých očích byla vítězkou debaty, i když se jí zúčastnila krátce. Taková paní premiérová by byla fajn! Lydie Franka Bartošová zase „drze“ prohlásila, že by byla příjemná změna mít premiéra, který nelže a nekrade. Babiše tím samozřejmě strašně urazila.

Monika Babišová: Nechce muže doma?

Manželka šéfa hnutí ANO se sice chotě snažila vychválit, ale kouzlo nechtěného způsobilo, že její slova měla možná opačný efekt. Leckoho při její promluvě mohlo napadnout, že Andrej Babiš možná ani nebude tak dobrý manžel, když doma prakticky vůbec není. Nemohl to někdo chápat i tak, že ze stejného důvodu ho mají rádi jeho nejbližší, že potřebují, aby dál vládnul, aby měli doma pohodu a klid? Určitě to tak nemyslela, ale snadno to tak někomu mohlo vyznít.

Absolutní chaos vlády

Na závěr je třeba pochválit Novu za to, že hned na úvod divákům výborně připomněla absolutní chaos v jednání vlády při covidu, což je dobře, kdyby na zmatky a odvolávání a změny všeho někdo už náhodou zapomněl. Co platilo ráno, se do odpoledne třikrát změnilo. Kabinet Andreje Babiše bojoval s pandemií jako parta navátých námořníků, místo odborníků a jednoho z mnoha ministrů zdravotnictví do všeho mluvil průzkumy řídící se oligarcha. A za chyby zase hlavně mohla opozice, jak jinak.

A i to může nakonec rozhodnout volby. Debaty to určitě nebudou, na ty se dívají spíš ti, kteří už vědí, komu z kandidátů dají hlas. Ale i tak je dobré vidět politické špičky, jak se chovají tváří tvář přímé konfrontaci. A že někdo jen pokřikuje, jiný zase více či méně úspěšně argumentuje…

Související články

Další články