Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA: Šampion Procházka se postaral o malé Nagano. S Teixeirou předvedl reklamu na MMA

GLOSA: Jiří Procházka se vítězstvím nad Gloverem Teixeirou v UFC postaral o Nagano
Zdroj: Se souhlasem Jiřího BJP Procházky
Předchozí Další
+ Dalších 16 fotografií
GLOSA

Vítězství Jiřího Procházky nad Gloverem Teixeirou je doslova neuvěřitelnou senzací, která bude mít ohromný dopad na MMA v Česku. Vždyť od vzniku prestižní bojové organizace UFC, která funguje už téměř 30 let, v ní bojovalo pouhých pět Čechů. Přesto se stal zázrak a Procházka vybojoval senzační titul, který lze bez nadsázky přirovnat k hokejovému Naganu. Rodák z Hostěradic tak nekompromisně zapsal Česko na světovou mapu MMA, o čemž svědčí nejen pochvalný příspěvek legendárního Conora McGregora na Twitteru. 

Pro zjištění, kde se pohybuje na mapě UFC Česko, se stačí podívat na aktuální počet zápasníků v prestižní organizaci. Zatímco Česká republika má jen dva aktivní zástupce (třetí bude Lucie Pudilová, která již podle Instagramu podepsala první zápas), Brazílie jich má 89, USA pak neuvěřitelných 286. I proto byl titulový zápas Jiřího Procházky s Brazilcem Gloverem Teixeirou střetem dvou rozličných světů. A především proto je výhra hoštěradického bijce pro Česko druhým Naganem.

Skoro by se až dalo říct, že to hokejový úspěch na olympiádě z roku 1998 překonává. Ano, je to kacířská myšlenka, ale není zas tak daleko od pravdy. Zatímco Češi na přelomu tisíciletí patřili mezi hokejové velmoci a byli členem elitní čtyřky, v MMA mají k něčemu takovému sakra daleko. Pokud bychom to brali jen na základě aktivních bijců v UFC, která je právem považována za nejprestižnější bojovou organizaci, je před Českou republikou přibližně třicet zemí s více zápasníky. Ne, rozhodně nepatříme mezi velmoci.

Bitva postavila předpoklady na hlavu

Ostatně není tomu tak dávno, co u nás MMA skoro nikdo neznal. O jeho propagaci se, ačkoliv to mnohým hejtrům nebude po chuti, zasloužila zejména tuzemská organizace Oktagon. I tak ale pro svou specifičnost nelze hovořit o všeobecném povědomí, byť Karlose Vémolu znají skoro všichni. Troufnu si však říct, že lidé neznalí MMA o něm vědí jen díky mediálním výstřelkům. Nyní ale všichni budou znát jméno Jiřího Procházky, a to nejen v Česku, ale i v celém světě. A zasloužil se o to pouze a jenom fenomenálním sportovním výkonem.

Právem se totiž o duelu Procházka versus Teixeira mluví jako o jednom z nejlepších v historii UFC. Pětikolová titulová bitva nabídla úplně všechno a předpoklady fanoušků i expertů svým průběhem i koncem postavila na hlavu. Brazilec je totiž světovou špičkou v boji na zemi, zatímco jeho soupeř je naopak proslulý svými ničivými bombami z postoje. Leckdo předvídal, že Teixeira ukončí Procházku na submisi (tedy že ho uškrtí čí jinak donutí se vzdát) nebo naopak že Brazilec schytá nekompromisní knockout. Nikdo nečekal, že to bude přesně naopak.

Procházka měl namále

Teixeira předvedl zejména v pátém kole skvělý postoj a Procházka pro změnu po celou dobu dokazoval, že i na zemi umí a perfektními úniky deptal svého soupeře. A nakonec to byl český bijec, kdo utáhl onu smyčku a Brazilce uškrtil. V pátém kole, kam se zápas podle předpovědí nikdy neměl dostat a způsobem, jakým nikdy nikdo Teixeiru neporazil. A to Procházka podle rozhodčích tahal za kratší konec a kdyby došlo na bodování, Brazilec by prakticky s jistotou vyhrál. Ale kdyby, chyby.

Bitva to byla opravdu nevídaná, stala se druhým nejpozději ukončeným titulovým zápasem, Procházka zase aktuálně nejmladším držitelem pásu a historicky prvním Čechem, který se stal šampionem UFC. Těch historických zápisů je tu zkrátka tolik, že i člověk, kterého MMA zas tolik nebere, musí uznat, že jde o fantastický úspěch. Jak pro českého samuraje, tak pro jeho rodnou zemi, o které najednou dle příspěvku na Twitteru ví i legendární Conor McGregor, jenž bezprostředně po skončení duelu gratuloval do České republiky. Zcela nepochybně tak můžeme v tuzemsku očekávat velký MMA boom, podobně jako tomu bylo v případě hokeje po Naganu.

Reklama na MMA

Přesto by leckdo mohl a bude namítat, že MMA není sportem a že zápasníci jsou jen hulváti s vymlácenými hlavami. O tuto image se mimochodem zasadil právě kontroverzní McGregor. Jenže chcete-li důkaz, že to tak není, pusťte si zápas Teixeiry s Procházkou, tedy pokud jste ho už pětkrát neviděli. Ukázal totiž nejen epickou bitvu, ale také krásu tohoto sportu, kdy dva bojovníci k sobě chovají neuvěřitelný respekt. Dokazovali to před zápasem, během něj i po něm, kdy si podali ruce a vzájemně si pogratulovali. "Dnes to byl tvůj den, užij si to," popřál Teixeira Procházkovi na Instagramu.

Je pravdou, že podíl na tom má jak Procházkovo přesvědčení, že trash talky jsou pro slabochy, a také samotný Teixeira, který právem patří mezi největší sympaťáky a pohodáře v MMA. Nicméně moment, kdy oba nastupují do rozhodujícího pátého kola a předtím se obejmou na výraz vzájemné úcty, je nezapomentulený. Dámy a pánové, tohle byla reklama na MMA a díky Procházkovi i skvělá reklama na Českou republiku, která po sportovní stránce skutečně zažívá druhé Nagano.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy